USA rozšířily sankce proti KLDR, postihly i dvě čínské firmy

Spojené státy rozšířily sankce proti Severní Koreji, které postihují osoby a společnosti podílející se na jaderném programu KLDR. Oznámilo to ve Washingtonu ministerstvo financí, které sankční režim reguluje. Mezi subjekty postiženými novými sankcemi jsou i dvě čínské firmy.

Nové opatření se týká devíti podnikatelských subjektů, šestnácti osob a šesti plavidel, uvedlo americké ministerstvo financí. Dvě čínské společnosti, na které se vztahuje, vyvážely údajně do KLDR kovy a další materiál pro severokorejský zbrojní průmysl za miliony dolarů.

Sankce dopadly podle agentury Reuters také na činitele severokorejské vládnoucí Strany práce, kteří působí v Číně, Rusku a v gruzínské Abcházii, která se od Gruzie odtrhla a je pod kontrolou Moskvy. Spojené státy tyto země vyzvaly, aby stranické činitele KLDR vyhostily.

„Ministerstvo financí systematicky postihuje osoby a subjekty financující Kimův režim a jeho zbrojní programy včetně lidí zapletených do pokusů sankcím se vyhnout,“ uvedl v prohlášení ministr financí Steven Mnuchin.

Na sankčním seznamu USA se nově ocitlo také severokorejské ministerstvo ropného průmyslu a šest lodí plujících pod severokorejskou vlajkou. Loni v prosinci rozšířila sankce proti Pchjongjangu i Rada bezpečnosti OSN kvůl zkouškám mezikontinentálních balistických raket.