Maďarský premiér Orbán chce „zastavit Sorose“ sadou zákonů o nelegální imigraci

Maďarská vláda ve čtvrtek nastínila podobu připravovaného balíčku zákonů, které by uložily nové povinnosti skupinám údajně podporujícím nelegální imigranty. Sadě opatření dal vládní mluvčí Zoltán Kovács přezdívku „Stop Sorosovi“, protože Budapešť považuje amerického finančníka maďarského původu George Sorose za podněcovatele migrace, která podle ní podkopává stabilitu Evropy. 

Maďarský premiér Viktor Orbán
Zdroj: REUTERS Autor: Lazslo Balogh

Nevládní organizace, které „podporují nelegální imigraci“, by se v případě schválení nové legislativy musely registrovat u soudů, také by musely státu odvádět čtvrtinu finančních příspěvků od zahraničních dárců.

Miliardář Soros se stal v posledních letech úhlavním nepřítelem maďarského premiéra Viktora Orbána také proto, že financuje skupiny hájící práva uprchlíků, napsala agentura AP.

Ministr vnitra Sándor Pintér jako příklad subjektu spadajícího pod chystaná opatření jmenoval někoho, kdo by „ukazoval cestu do Evropy“ migrantovi v Bělehradě nebo by mu poskytl chytrý telefon s mapami a dalšími informacemi. Některým aktivistům by také nově mohla justice zakázat, aby se přibližovali k maďarsko-srbské hranici, která je zároveň vnější hranicí Evropské unie. Zmíněné organizace, které by neprovedly registraci, by mohly čelit pokutám.

Agentura Reuters uvádí, že konkrétní obrysy balíčku zákonů zatím nejsou jasné, neboť úplné znění návrhů vláda teprve zveřejní. Provládní média ale údajně informují, že nová opatření by mohla v konečném důsledku vést k zákazu vstupu do Maďarska pro Sorose. Podle mluvčího Kovácse totiž vláda počítá i s možností vydávat soudní zákazy pro občany třetích zemí. Soros je občanem Maďarska, ale také Spojených států.

Podle Reuters se nevraživost mezi Sorosem a Orbánem vyostřuje. V Maďarsku narozený židovský finančník ve východní Evropě dlouho podporuje liberální hodnoty a politiku otevřených hranic, čímž se stal trnem v oku místních nacionalistů, obzvláště pak ve své vlasti.

„Nelegální masová imigrace je problém, který ovlivňuje Evropu jako celek, představuje vážné bezpečnostní riziko,“ řekl Kovács. Na otázku o možných důsledcích pro Sorose vládní mluvčí odpověděl: „Jestliže zjistíme, že Soros je zapojen do takových aktivit, tedy že organizuje nelegální imigraci, pak pro něj budou platit pravidla.“ Ministr vnitra Pintér prý nevěří, že „by dosud George Soros někomu řekl, že se podílí na organizaci“ (nelegální migrace).

Soros kampaň Budapešti proti jeho osobě označil za „překrucování a lži“ s cílem vytvořit falešného vnějšího nepřítele. Jelikož maďarská vláda očekává, že skupiny nebo jednotlivci se budou k pomoci nelegálním imigrantům přiznávat dobrovolně, uvedl Kovács, že „jsme velmi zvědavi na to“, zda tak učiní i Soros.