Přísahu prezidenta Keni provázely nepokoje. Nadšené davy odháněla policie plynem

Znovuzvolený keňský prezident Uhuru Kanyatta složil přísahu a ujal se dalšího pětiletého mandátu. Zvolen byl v říjnu v opakovaných volbách, které ale opozice bojkotovala. Ceremonie se konala na nairobském stadionu, jehož kapacita pro prezidentovy přívržence nestačila. Ty, kterým se na stadion nepodařilo dostat, policie rozháněla slzným plynem.

Keňský prezident složil přísahu
Zdroj: Reuters Autor: Baz Ratner

Kanyatta byl zvolený letos 26. října v opakovaných volbách, ty ale bojkotoval opoziční politik Raila Odingo. První srpnové volby zrušil soud kvůli chybám volební komise. V říjnu Kanyatta vyhrál, dostal 98 procent hlasů, ale jen při devětatřicetiprocentní účasti.

Na stadion v Nairobi, který má kapacitu šedesát tisíc míst, z nichž ani jedno nezůstalo prázdné. V úterý ráno dorazili prezidentovi stoupenci a prostor úplně zaplnili. Prezidentovi příznivce do hlavního města svážely autobusy z oblastí, kde má Kanyatta velkou podporu. Další se snažili dostat dovnitř přes policejní kordon a policisté proti nim použili slzný plyn.

Ceremonii přímo na stadionu sledovalo i několik afrických státníků a do Keni se navzdory složité bezpečnostní situaci vydal také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten ale nebyl přítomen na stadionu a podle izraelského tisku se zúčastní pozdější akce, která se bude konat v prezidentském paláci.

Stadion v Nairobi během přísahy prezidenta
Zdroj: Reuters
Autor: Baz Ratner

Policie zakázala opozici hromadnou modlitbu za oběti volebních násilností

V celém Nairobi panují přísná bezpečnostní opatření a opozice svolala shromáždění na památku desítek obětí demonstrací proti Kenyattovi. Podle agentury Reuters ale policie konání této akce zabránila.

Keňská opozice svolala na úterý shromáždění, při kterém se měli lidé pomodlit za 70 obětí násilností, které se ve volebním období odehrály. Podle listu Daily Nation ale policie na místo shromáždění poslala zásahové jednotky, které pochodující Odingovy příznivce rozehnaly slzným plynem. Odinga ceremonii posměšně nazval „korunovací“ a nepřestává poukazovat na to, že Kanyattu zvolila menšina občanů.