Zemřela sicilská „Bestie“. Mafián Toto Riina podlehl rakovině

Bývalý obávaný boss sicilské mafie Salvatore „Toto“ Riina brzy ráno zemřel. Oznámila to italská média, podle nichž trpěl rakovinou ledvin a měl problémy se srdcem. Skonal den po svých 87. narozeninách ve vězeňské nemocnici v Parmě. Kdysi nejmocnější boss Cosa Nostry si odpykával 26násobný doživotní trest.

Salvatore "Toto" Riina na snímku z roku 1996
Zdroj: ČTK/AP

Riina učinil z corleonské mafie dominantní klan na Sicílii, který vydělával zejména na obchodu s drogami. Muž nevelkého vzrůstu s přezdívkou „Bestie“ byl údajně zodpovědný za 150 vražd, část z nich prý provedl sám.

Mezi jeho oběťmi byli i soudci Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, kteří se důrazně snažili potírat organizovaný zločin. Byli zavražděni v roce 1992 v rozmezí dvou měsíců při bombových útocích. Tyto akce se ale nakonec obrátily proti mafii, neboť přiměly italské úřady ke zintenzivnění boje s Cosa Nostrou.

Riinu policie zatkla v Palermu půl roku po atentátu na Borsellina. Předtím byl 20 let na útěku. Mafián, médii přezdívaný jako capo di tutti capi, tedy boss bossů, po svém zadržení tvrdošíjně odmítal s vyšetřovateli jakoukoli spolupráci.

Letos v létě soud i pro silný odpor italské veřejnosti zamítl návrh na jeho propuštění z humanitárních důvodů. Riinova rodina žádala, aby byl vzhledem k vážnému zdravotnímu stavu přemístěn do domácího vězení.

K zamítavému rozhodnutí nepochybně přispělo i to, že Riina nikdy neprojevil sebemenší lítost nad oběťmi, jež měl na svědomí. „Ničeho nelituji, nikdy mě nezlomí, i kdyby mi dali 3000 let,“ nechal se slyšet.