Ruská policie zadržela Navalného. Prezidentský kandidát mířil na mítink

Ruská policie zadržela opozičního předáka Alexeje Navalného u jeho bydliště v Moskvě. Chystal se zrovna odcestovat na shromáždění svých přívrženců v Nižném Novgorodu v rámci své kampaně před jarními prezidentskými volbami. Místní úřady mítink označily za nezákonný. Podle policie byl Navalnyj zatčen za výzvy k účasti na nepovolených akcích. Před soudem má stanout v sobotu.

„Och, jak ten stařík Putin nechce, abych se dostal na mítink v Nižném Novgorodu. Vyšel jsem (z domu), abych odjel na nádraží, ale zadrželi mě. Bylo to jako ve filmu. Přijelo auto a z něj vystoupili policisté,“ uvedl Navalnyj na sociálních sítích s tím, že jej policisté nejspíše vezou na strážnici, aniž mu sdělili nějaké obvinění či vysvětlení.

„Jako obvykle. Zadrželi, přivezli, chrání a nikdo nic neví. Ptám se: Proč jste mne zadrželi? Odpovídají, že se to hned vysvětlí.“

Moskevská správa ministerstva vnitra uvedla, že policisté Navalného zadrželi za výzvy k nepovoleným veřejným akcím. Současně vyzvala občany nepodléhat provokacím a zdržet se účasti na nepovolených akcích.

„Kreml považuje má setkání s voliči za obrovskou hrozbu a dokonce za urážku - vždyť k nim na setkání nikdo zadarmo nechodí,“ poznamenal později Navalnyj, který obvinění odmítl. Postěžoval si také, že jej policisté nechali tři hodiny čekat pod Putinovým portrétem, než sepsali protokol o přestupku. Za ten by soud mohl opozičníka poslat až na třicet dnů za mříže.

Přívržence Navalného policie zadržela

Podle moskevského rozhlasu se večer v době plánované demonstrace v centru Nižního Novgorodu objevila skupina asi deseti osob, které policie okamžitě zadržela. Na náměstí pak ještě delší dobu hlídkovaly posílené policejní oddíly. Už před večerním zátahem policisté v Nižném Novgorodu zadrželi šéfa Navalného opozičního štábu Leonida Volkova „za pořádání masové nepovolené akce“.

Navalnyj, který si získal proslulost bojem proti korupci, se stal jedním z vůdců velkých protivládních demonstrací na přelomu let 2011 a 2012, se kterými skoncoval až návrat Vladimira Putina do Kremlu.

Navalnyj nyní pořádá volební kampaň před prezidentskými volbami, které se budou konat v březnu 2018, ačkoliv jej úřady s odvoláním na předchozí odsouzení nechtějí ke klání o Kreml připustit.

Letos 12. června, kdy se v zemi slavil státní svátek, Navalnyj zorganizoval protestní demonstraci proti korupci v centru Moskvy. Nemohl se jí ale zúčastnit, protože byl zatčen hned při odchodu ze svého bytu. Při mítinku policie zadržela stovky dalších lidí.