USA pozastaví Rusku vydávání víz. Později pro ně budou muset všichni Rusové do Moskvy

V reakci na ruské nařízení omezit personální stav amerických zastupitelských úřadů Spojené státy od středy do 1. září pozastaví vydávání všech typů nepřistěhovaleckých víz. Poté je až do odvolání budou vydávat jen v Moskvě. Oznámilo to americké velvyslanectví v Moskvě. Pro Rusy, kteří chtějí USA navštívit jako turisté, tak získání víza bude znamenat cestu do metropole, uvedla agentura Reuters. Kreml již postup USA kritizoval, obdobné opatření ale podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nechystá.

Americké velvyslanectví v Moskvě
Zdroj: Reuters Autor: Grigory Dukor

Americké velvyslanectví uvedlo, že nový režim vydávání víz je reakcí na ruské nařízení, podle kterého USA musí do 1. září snížit počet svého diplomatického a technického personálu v Rusku na 455. Moskva toto nařízení vydala v odpovědi na nové protiruské sankce.

„Ruské rozhodnutí omezit zdejší diplomatickou přítomnost Spojených států vyvolává pochybnosti o ruském odhodlání zlepšit vzájemné vztahy. Ponecháme si dostatek personálu, abychom mohli pokračovat v naší základní práci,“ uvedla americká ambasáda v Moskvě. V prohlášení také upozornila, že po 1. září bude víza možné získat jen v Moskvě, a ne na dalších amerických zastupitelských úřadech v zemi.

Lavrov se podle Reuters domnívá, že skutečným důvodem, proč Američané proces vydávání víz mění, je snaha očernit moskevské úřady před ruskou veřejností. „My si ale vybíjet vztek na amerických občanech nebudeme,“ dodal Lavrov na dotaz, zda Kreml zvažuje protiopatření.

Všichni zájemci o víza, kteří měli dohodnuté schůzky s konzulárními úředníky, dostanou vyrozumění, že jejich pohovory byly zrušeny a že se musí objednat na nové termíny.

Z Vladivostoku pro vízum do Moskvy 

Pro Rusy bude nový režim vydávání víz značnou komplikací, neboť dosud si v největší zemi světa, která zaujímá jedenáct časových pásem, mohli vyřídit potřebné doklady nejen v Moskvě, ale také v Petrohradě, Jekatěrinburgu a ve Vladivostoku. Podle nedávného prohlášení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové loni vydaly USA ruským občanům na 150 tisíc víz.

Sankce, které nedávno schválil Kongres USA, jsou reakcí na údajné ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Prezident Donald Trump ruský vliv na volby popírá a vyšetřování zásahů Moskvy označil za hon na čarodějnice, zákon o sankcích ale podepsal. Zkoumáním ruských aktivit se zabývají čtyři výbory Kongresu a zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller jmenovaný ministerstvem spravedlnosti.