Češi se dostali k tajným švédským informacím, tamní opozice chce hlasovat o nedůvěře

Švédská opozice chce hlasovat o nedůvěře třem ministrům kvůli bezpečnostnímu pochybení, díky němuž čeští pracovníci technologické společnosti IBM získali přístup ke dvěma tajným policejním databázím ve Švédsku. Píše o tom server The Local.

Švédský parlament
Zdroj: ČTK/AP Autor: HENRIK MONTGOMERY

Vůdci čtyř opozičních stran sdružených v koalici zvané Aliance prohlásili, že vyvolají hlasování o nedůvěře ministrům obrany Peteru Hultqvistovi, ministru vnitra Andersi Ygemanovi a ministryni infrastruktury Anně Johanssonové. „Několik ministrů zanedbalo své povinnosti. Za to musejí nést následky,“ řekla vůdkyně Strany středu Annie Lööfová.

Podle agentury Reuters by opozice mohla uspět; sociální demokraté a Strana zelených, kteří tvoří menšinovou vládu, totiž mají v 349členném parlamentu jen 138 poslanců. Aliance má celkem 140 zákonodárců a dalších 47 poslanců mají nacionalističtí Švédští demokraté, kteří již uvedli, že iniciativu Aliance podpoří.

Skandál z roku 2015 se na veřejnost dostal až teď. V úterý ministři vypovídali před parlamentními výbory, kde především vysvětlovali, kdy se o bezpečnostním pochybení švédské dopravní správy Transportstyrelsen dozvěděli a proč informace nebyly zveřejněny dřív.

Minulý týden média zveřejnila informace, podle kterých si švédská dopravní správa Transportstyrelsen v roce 2015 objednala u IBM údržbu počítačových sítí. Při předávce systémů ale švédský úřad nedodržel bezpečnostní postupy, takže trojice českých techniků IBM měla i bez příslušné bezpečnostní prověrky možnost přístupu ke všem uloženým datům dopravní správy včetně tajných databází.

Jedna z databází shromažďovala kriminální záznamy, druhou tvořil seznam podezřelých, kteří v mnoha případech ještě nevěděli, že jsou předmětem vyšetřování. Známky toho, že by se tajné informace dostaly mimo okruh těch, kteří k nim měli přístup, zatím zjištěny nebyly.

Bezpečnostní experti nyní takové selhání kritizují a tvrdí, že díky přístupu do databází technici mohli, pokud by chtěli, veškerá data libovolně měnit či mazat. Poukazují také na to, že zájem o uložené údaje by mohl mít organizovaný zločin a také cizí státy.

Vedle Čechů získali přístup do citlivých částí švédských sítí i srbští počítačoví správci. Ti mohli přes zabezpečenou švédskou vládní síť sledovat komunikaci mezi dopravní správou a 34 dalšími švédskými vládními agenturami.

Švédský premiér Stefan Löfven
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pontus Lundahl

Ministr obrany Hultqvist v úterý v parlamentu přiznal, že v březnu 2016 dostal informaci, že švédská tajná policie Säpo vyšetřuje počínání dopravní správy Transportstyrelsen. O podezření vůči dopravní správě věděl údajně již počátkem roku 2016 i ministr vnitra Ygeman. Ministryně infrastruktury Johanssonová a premiér Stefan Löfven ale byli o kauze informováni až letos v lednu.

„Peter Hultqvist je zodpovědný za obranu, a přestože stejně jako Anders Ygeman měl informaci o bezpečnostním pochybení a jeho velké závažnosti již v roce 2016, nesdělil to Riksdagu (parlamentu), odpovědným ministrům ani premiérovi,“ konstatovala vůdkyně křesťanských demokratů Ebba Buschová Thorová.

„Anna Johanssonová je zodpovědná za dopravní správu, ale přesto neměla kontrolu nad aktivitami, které dopravní správa prováděla. Ta při nich porušila zákon a vystavila Švédsko a Švédy bezpečnostním rizikům,“ dodala její kolegyně z Aliance Lööfová.

Ygeman prohlásil, že o problémech s Transportstyrelsen informoval v roce 2016 ministerstvo pro podnikání a inovace (tehdejší ministerstvo infrastruktury). Johanssonová nicméně uvedla, že její zástupkyně jí tuto informaci nepředala.