Oheň donesl nad Split dusivý dým, Černá Hora dostala pomoc ze zahraničí

Hasiči v Chorvatsku a Černé Hoře i nadále bojují s rozsáhlými lesními požáry na pobřeží Jadranu. Chorvatská média informovala o rozšíření ohně i na skládky u Splitu, v okolí se údajně šířil nesnesitelný zápach. Podle českého konzula ve Splitu Juraje Vargy se však tyto informace nepotvrdily. Dým a zápach podle něj způsobily plameny z hořícího lesa na svazích. V Černé Hoře by měly záchranářům pomáhat i vrtulníky z Bulharska a Švýcarska a letadlo z Izraele.

Chorvatsko bojuje s lesními požáry
Zdroj: Reuters Autor: Antonio Bronic

„Kvalita ovzduší ve Splitu se ráno zlepšila, občanům nehrozí žádné nebezpečí. Situaci i nadále sledujeme a provádíme měření, pokud se stav zhorší, budeme veřejnost varovat,“ uvedl zástupce záchranných složek Mate Herceg.

Konzul ve Splitu potvrdil, že nad městem se držel oblak dýmu, ovzduší se však podle něj zlepšilo. „Byl tady mrak dýmu dnes ráno, smrdělo to tady, ale už je to pryč, už je to rozfoukané… Hořelo nahoře v kopci, les, a v noci to nemohli hasit, hasili to až teď,“ uvedl Juraj Varga.

Informace o požáru na místních skládkách jsou podle něj v současné době spíše vyvráceny. „U obytných částí je požár uhašen, sanace bude probíhat ještě deset dní,“ řekl Varga. Plameny tak v noci podle něj uchvátily neobývané oblasti.

Lesní požáry nedaleko chorvatského Splitu
Zdroj: Reuters
Autor: Antonio Bronic

Od propuknutí požárů se na konzulát denně obrací s dotazy o aktuální situaci několik Čechů, dodal konzul.

Ze spálených oblastí v okolí Splitu ráno podle místních médií stoupal hustý kouř, ve městě se tak těžce dýchalo. Už v úterý kvůli otravě z hustého dýmu bylo hospitalizováno několik lidí.

V chorvatských oblastech Žrnovnica, Tugare, Strožanca a Srinjine jihovýchodně od Splitu nebyly hlášeny závažné problémy. Přestože byl ráno nad oblastmi viditelný kouř, hasiči zde mají větší i menší plameny pod kontrolou.

Černá Hora požádala o mezinárodní pomoc 

Černá Hora kvůli rozsáhlým lesním požárům opakovaně požádala o mezinárodní pomoc. „Dorazit by měl hasicí letoun z Ukrajiny… Oheň by měl být pod kontrolou během dne,“ citují místní média velitele záchranných složek Zorana Babice.

Lesní požáry na poloostrově Luštica si v pondělí vyžádaly evakuaci několik stovek místních obyvatel a turistů.