Hrozí, že za brexit budete platit vy nám, vzkázal EU britský šéf diplomacie

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v rozhovoru pro The Daily Telegraph uvedl, že hrozí, že Evropská unie bude muset Británii v rámci jejího vystoupení z Unie zaplatit a nikoliv naopak. Existují podle něj dobré důvody k tomu, aby Británie požadovala od Unie vrácení peněz. 

Šéf britské diplomacie Boris Johnson
Zdroj: Reuters Autor: Andrew Kelly

V Unii se výdaje na takzvaný brexit pro Británii odhadují až na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun). Deník Financial Times v souvislosti s výdaji na brexit uvádí částku dokonce až 100 miliard eur (2,7 bilionu korun).

Britská vláda už v minulosti oznámila, že takovou sumu nehodlá zaplatit a Johnson tyto odhady označil v rozhovoru za absurdní.

EU může být dlužníkem Londýna

„Chtějí tuto zemi svou fakturou vykrvácet,“ řekl ministr zahraničí a pohrozil, že by Británie mohla od jednacího stolu také odejít a nezaplatit nic. Podle něj naopak hrozí, že se v roli dlužníka ocitne EU.

Kritizoval také „brutální vyjednávací metodu Bruselu“. S odkazem na píseň Hotel California skupiny Eagles řekl, že se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker domnívá, že EU je „hotel California, kde se člověk může kdykoli odhlásit, ale odejít se mu nikdy nepodaří“. Juncker se v tom podle Johnsona mýlí.

Boris Johnson vedl před referendem o brexitu kampaň za vystoupení Británie z Unie a rozhovor pro list, který je vůči EU tradičně kritický, poskytl v rámci současné předvolební kampaně.

Řekl také, že existuje „reálná možnost“, že se ruský prezident Vladimir Putin pokusí sabotovat britské parlamentní volby. Ruský prezident by byl podle něj rád, kdyby 8. června zvítězil vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Rusko čelí podezření, že se pokusilo ovlivnit volby v USA