Putin a Lukašenko se opět kamarádí. Jedním jednáním prý vyřešili všechny sporné otázky

Ruský prezident Vladimir Putin se v Petrohradě sešel se svým běloruským partnerem Alexandrem Lukašenkem. Po jednání, které začalo necelou hodinu po krvavém teroristickém útoku v petrohradském metru, mezi oběma státníky prý nezůstaly žádné spory. Obě země se složitě dohadují o cenách plynu a o vzájemném obchodu.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sergei Grits

Oba státníci útok v metru důrazně odsoudili a vyjádřili soustrast pozůstalým, hlavní pozornost nicméně věnovali zhoršeným rusko-běloruským vztahům, které v poslední době poznamenaly zejména neshody v ceně ruských energetických surovin a problémy s dovozem běloruské zemědělské produkce.

Výhrady k ceně ruské ropy a plynu dává Bělorusko najevo už od začátku loňského roku, kdy označilo cenu, kterou požaduje Rusko, za neudržitelnou a začalo Moskvě platit méně. Rusko reagovalo pozastavením vývozu ropy.

Tento spor byl podle Putina nejen vyřešen, ale obě strany se dohodly i na energetické spolupráci až do roku 2020. Sporné názory na ceny plynu budou podle šéfa Kremlu urovnány během deseti dnů. Do počátku příštího roku mají být vypracována pravidla „jednotného plynového trhu“. Dodávky ruské ropy budou v plném objemu obnoveny.

Moskva a Minsk se rovněž ocitly na hranici roztržky ohledně dovozu běloruské zemědělské produkce. Rusko prakticky od vyhlášení západních sankcí v roce 2014 obviňuje Bělorusko, že přes jeho území do Ruska proniká západní ovoce a zelenina, které jsou v Rusku vystaveny protisankcím. Moskva rovněž obviňuje běloruské pěstitele, že jejich produkce odporuje ruským normám.

Normalizace vztahů

I tyto výtky podle Putina přestaly platit. Rusko vyšle do běloruských podniků experty, kteří problémy s údajně nedostatečnou kvalitou odstraní.

Normalizaci vztahů potvrdil i Lukašenko. „K dnešnímu dni žádné neřešené problémy nezůstaly. Během deseti dnů naše vlády všechno dohodnou a ekonomika se vrátí do normálního režim,“ dodal běloruský vůdce.