Volby v Severním Irsku opět vyhráli unionisté. Tentokrát ale těsněji

Ve čtvrtečních volbách do regionálního parlamentu Severního Irska opět vyhrála Demokratická unionistická strana (DUP) nad separatistickou republikánskou stranou Sinn Féin. Zvítězila ovšem těsnějším poměrem než minule. Ukázaly to konečné výsledky sčítání, které v noci na sobotu zveřejnila volební komise. Volební účast se oproti minulému hlasování zvýšila o deset procentních bodů na 64,8 procenta.

Volby do regionálního parlamentu Severního Irska
Zdroj: ČTK/PA Autor: Liam McBurney

V parlamentu této britské provincie nyní DUP severoirských protestantů získala 28 křesel a Sinn Féin místních katolíků 27 poslaneckých míst. V roce 2016 to bylo 38 a 28 mandátů.

Volby do regionálního parlamentu byly předčasné a následovaly po lednovém rozpadu vládní koalice. Panují ale obavy z další eskalace napětí mezi místními probritskými protestanty a katolickými separatisty. Hlasování totiž podle všeho nepřineslo konec tamní politické krize.

Boje mezi znepřátelenými komunitami, které trvaly 30 let a vyžádaly si více než 3000 mrtvých, ukončily dohody v roce 1998. Na jejich základě se obě strany musejí bez ohledu na své rozdílné cíle dělit o moc. Vztahy mezi hlavními politickými stranami, DUP a Sinn Féin, které dosud vládly v koalici, se však velmi zhoršily. Sinn Féin odmítá od ledna s DUP spolupracovat. Unionisté se údajně ve vládě chovají arogantně a podporují korupci.

„Po kampani, která byla tvrdá a rozdělovala, je malá naděje, že by instituce v příštích týdnech fungovaly,“ domnívá se deník The Irish News. Analytikové předvídají, že se nepodaří vytvořit rychle vládu a že by provincii mohl dočasně spravovat z Londýna britský ministr pro Severní Irsko James Brokenshire.

Vztahy stran komplikuje i brexit

Situaci komplikuje také loňské rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Sinn Féin zesílila svou snahu přičlenit Severní Irsko k Dublinu, protože v loňském referendu se 56 procent obyvatel provincie vyjádřilo pro setrvání v EU. DUP vedla naopak kampaň za brexit, pro který nakonec v červnovém referendu hlasovala těsná většina britských voličů.

Očekávaný odchod britských ostrovů z EU vyvolal u 1,9 milionu obyvatel Severního Irska obavy především o volný pohyb osob mezi britskou provincií a Irskou republikou, která v Unii zůstává. Brexit také podle Sinn Féin poškodí obchodní výměnu, zemědělství a finanční příjmy z EU. „Brexit bude mít vážné důsledky,“ tvrdí šéfka Sinn Féin Michelle O'Neillová. Nevěří slibům Londýna, že tyto ztráty Belfastu nahradí.