V Severním Irsku se rozpadla vláda, v březnu budou nové volby

V Severním Irsku (Ulsteru) se rozpadla vláda. Region tak čekají předčasné parlamentní volby, které se budou konat 2. března. Oznámil to britský ministr pro Severní Irsko James Brokenshire.

Video Zprávy ve 23
video

Spolupracovník ČT Kocourek: Rozpad severoirské vlády není úplné překvapení

Začátkem měsíce překvapivě rezignoval místopředseda vlády Martin McGuinness. Jeho strana Sinn Féin měla do dneška jmenovat jeho nástupce, ale neučinila to. Již předtím slíbila, že to neudělá. I několik hodin před vypršením zákonné lhůty pro jmenování nového místopředsedy regionálního kabinetu se katoličtí separatisté a protestantští unionisté vzájemně obvinili z rozbíjení koalice.

McGuinness rezignoval na protest proti tomu, jak premiérka Arlene Fosterová z Demokratické unionistické strany (DUP), která po něm také rezignovala, postupovala v otázce obnovitelných energií. Podle McGuinnesse, bývalého šéfa katolické Irské republikánské armády (IRA), byla premiérka arogantní a prosazovala politiku, která by mohla stát daňové poplatníky stamiliony liber a ochromit zemi.

IRA vedla násilný boj za odtržení Ulsteru od převážně anglikánské Británie a byla dlouho označována za teroristickou organizaci. Krvavé násilí mezi katolíky a probritskými protestanty ukončila mírová dohoda v roce 1998. Předchozí násilí si od roku 1969 vyžádalo na 3500 mrtvých. Soupeřící strany se od té doby dělí o moc, katolíci se ale stále netají zájmem odtrhnout se od Londýna a připojit se k Irsku.