Nobelova cena jim unikla. Teď dostali syrští dobrovolníci z Bílých přileb Oscara

Filmového Oscara za nejlepší krátký dokument letos dostal film Bílé přilby. Snímek se věnuje dobrovolným záchranářům ze stejnojmenné organizace, kteří pomáhají lidem ve válkou zmítané Sýrii. Členové Bílých přileb, známí také jako Syrská civilní obrana, byli za svou činnost loni nominováni i na Nobelovu cenu za mír. 

Video Horizont ČT24
video

Oscar pro Bílé přilby

Síť Bílých přileb tvoří tři tisícovky civilních záchranářů, kteří v povstalci držených částech Sýrie operují přes čtyři roky. Mnoho členů organizace bylo zabito vzdušnými silami režimu Bašára Asada, který je už dříve nařkl z propagandy a má je za členy Al Káidy.

Oscarový dokument sleduje tři záchranáře od jejich výcviku v Turecku až po nasazování životů pro záchranu civilistů. Zachycuje scény typické pro syrský konflikt: lidé prohledávají trosky zničených domů a pátrají po přeživších, zatímco riskují, že se stanou obětí dalšího útoku.

Své heslo „Zachránit jeden lidský život je jako zachránit celé lidstvo“ si členové Bílých přileb mohli říct už ve víc než osmdesáti tisících případů. Každý šestý z nich je přitom těžce zraněný nebo přijde o život.

„Tito lidé snadno cítí, že se na ně zapomnělo. Válka je v běhu už šest let. Poprosil bych vás, abyste se jen postavili a připomněli jim, že nám na nich a na tom, aby válka skončila co nejdříve, záleží. Děkuji,“ řekl při přebírání ceny režisér čtyřicetiminutového dokumentu Orlando von Einsiedel.

Hlavní aktéři ale na předávání Oscarů v Los Angeles chyběli. Šéfovi záchranářů Raídu Salehovi nedovolilo odjet neutuchající bombardování. „Intenzivní letecké útoky ho přiměly zaměřit se na práci v Sýrii,“ uvedla organizace.

Kameraman a mluvčí Chalid Chatib už byl s vízem na istanbulském letišti, vláda v Damašku ale pozastavila platnost jeho pasu. Na úspěch filmu je hrdý. „Jsem šťastný, že film dokázal zachytit lidské utrpení a nebezpečí práce Syrské civilní obrany při záchraně životů, že to viděl celý svět,“ uvedl.

Práce Bílých přileb v Sýrii
Zdroj: Reuters
Autor: Ammar Abdullah

Své začátky u Bílých přileb popsal před předáváním Oscarů v interview pro CNN. „Vzal jsem kameru a začal pro ně dobrovolně pracovat, protože jsem chtěl, aby svět věděl, co Bílé přilby dělají a co se v Sýrii děje,“ řekl Chatib.

Vzpomněl si také na okamžik, kdy během jedné ze svých prvních záchranných misí vytáhl zpod sutin živé dítě. „Nahrál jsem tu událost a měla hodně zhlédnutí na YouTube. A já se rozhodl, že budu ve své práci pokračovat. Je jednoduché někoho zabít, ale je velmi těžké a složité zachraňovat životy,“ dodal.