La La Land

Oscara za nejlepší film má Moonlight, nejvíc zlatých sošek roztančil La La Land

Americká filmová akademie rozdala Oscary. Nejlepším filmem je drama Moonlight, nejprve byl však omylem vyhlášen muzikál La La Land. Cenu za režii získal Damien Chazelle (La La Land) a stal se v 32 letech historicky nejmladším vítězem této kategorie. Nejlepší herec v hlavní roli je Casey Affleck (Místo u moře), nejlepší herečkou pak Emma Stone (La La Land). Mezi zahraničními snímky vyhrál íránský Klient. ČT art nabídne záznam ceremoniálu v pondělí od 20:20.

 

Letošní vyhlášení Oscarů zažilo zcela neobvyklý trapas, za film roku se děkovalo hned dvakrát. Nejprve byl vyhlášen favorizovaný La La Land, jeho tvůrce však brzy na scéně vystřídali autoři snímku Moonlight. Předávající herec Warren Beatty zřejmě dostal špatnou obálku.

Snímek roku Moonlight vypráví dramatický příběh dospívání černošského homosexuálního chlapce. Celkem film vyhrál tři Oscary. Kromě celkového vítězství získal jednu hereckou cenu a byl oceněn také za adaptovaný scénář. Moonlight minulý týden vstoupil také do českých kin.

Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Casey Affleck z Místa u moře, nejlepší herečkou Emma Stone (La La Land). První zlatou sošku večera získal herec ve vedlejší roli Mahershala Ali za výkon ve filmu Moonlight, nejlepší herečkou ve vedlejší roli je Viola Davis (Fences).

Režisér Damien Chazelle, tvůrce La La Landu, se ve svých 32 letech stal historicky nejmladším držitelem Oscara za nejlepší režii. Cenu za původní scénář dostal Kenneth Lonergan za Místo u moře, nejlepší scénář podle předlohy pak vytvořil Barry Jenkins pro Moonlight.

Favorizovaný muzikál La La Land dále obdržel ocenění za hudbu, výpravu, kameru i píseň City of Stars. Spolu s režisérem a hlavní herečkou tedy proměnil šest z původních 14 nominací. Nejlepším celovečerním animovaným filmem je Zootropolis: Město zvířat, cenu za celovečerní dokument získal snímek O.J.: Made in America.

Ceremoniál, který se tradičně konal v Dolby Theatre v Hollywoodu, poprvé uváděl producent a komik Jimmy Kimmel, který udělal několik narážek na nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, třeba když připomněl jeho výrok o „nejpřeceňovanější herečce“ Meryl Streepové. Věnoval se také napjatému vztahu nového prezidenta a médií, když vyzval k odchodu ze sálu CNN a „cokoli, co má v názvu Times“. Také v přímém přenosu posílal Trumpovi tweety, ve kterých se ptal, zda je prezident vzhůru.

Íránský vítěz nedorazil na protest proti imigračnímu dekretu

Patrně největší politické gesto večera ale přineslo ocenění pro nejlepší zahraniční film Klient. Íránský režisér Asghar Farhádí na ceremoniál nedorazil na protest proti prezidentskému dekretu, který měl výrazně omezit imigraci z převážně muslimských zemí. Farhádí pouze vyslal zástupce, kteří přečetli jeho prohlášení. Původní dekret sice zablokoval soud, ale Bílý dům už ohlásil, že připravuje nové nařízení.

Farhádí získal Oscara již v roce 2012, tehdy si akademiky získal film Rozchod Nadera a Simin. Jeho nový film Klient získal zlatou sošku v konkurenci favorizované německé komedie Toni Erdmann.

Řada celebrit vyjádřila svůj politický postoj tím, že si jako výraz podpory Americké unie občanských práv (ACLU) připnula na šaty modrou stužku. Unie podala v několika amerických státech žalobu proti imigračnímu zákazu prezidenta Trumpa.

Celý večer zahájil zpěvák Justin Timberlake, když zazpíval nominovanou píseň Can't Stop the Feeling z filmu Trollové. Během večera zazněly také ostatní nominované skladby, včetně vítězné City of Stars z La La Landu. Filmový muzikál byl favoritem letošních cen, získal rekordních 14 nominací a jejich počtem se tak zařadil po bok filmů Titanic z roku 1997 a Vše o Evě z roku 1950. Nakonec proměnil pouze šest nominací.

Český film letos zástupce na slavnostním večeru neměl. O nominaci v kategorii krátkých animovaných filmů sice usilovala komedie Happy End českého režiséra a kameramana Jana Sasky, která dokonce pronikla do širšího okruhu deseti filmů, mezi finální pětici se však nedostala.

Již v listopadu převzali vybraní umělci čestné Oscary neboli Governors Awards. Za celoživotní přínos filmu byli oceněni herec a kaskadér Jackie Chan, střihačka Anne Coatesová, castingový režisér Lynn Stalmaster a dokumentarista Frederick Wiseman.

Jako protiklad cen akademie se v předvečer filmových Oscarů uděluje ocenění Zlatá malina za „nejhorší přínos kinematografii“. Malinu pro nejhorší film roku dostal dokument kritizující neúspěšnou uchazečku o Bílý dům Hillary Clintonovou. Snímek s názvem Amerika podle Hillary: Tajná historie Demokratické strany získal čtyři filmové anticeny, stejně jako komiks Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti.