Trump stále ladí nový dekret k migraci, tento týden nebude, řekl jeho spolupracovník

Nový dekret omezující imigraci vydá americký prezident Donald Trump až v průběhu příštího týdne. Informovaly o tom ve středu agentury AP a Reuters s odvoláním na nejmenované činitele Bílého domu. Trump přitom sliboval, že exekutivní příkaz nahrazující původní dekret zablokovaný soudy podepíše již v tomto týdnu.

Nejmenovaný Trumpův spolupracovník novinářům řekl, že příkaz bude vydán „někdy příští týden“ bez bližší specifikace důvodů, které k odkladu vedly.

Trumpovi lidé stále přepracovávají nařízení, jehož platnost po sérii žalob pozastavil soud. Podle některých amerických médií z něj chce Bílý dům vypustit spornou pasáž o úplném zákazu vstupu syrských uprchlíků do země. Nově se patrně objeví výjimky pro držitele takzvaných zelených karet opravňujících k pobytu v USA.

Naopak nezměněné mají podle informací médií zůstat další kritizované body, mezi nimi například dočasný zákaz vydávání víz pro občany sedmi převážně muslimských států, tedy Íránu, Iráku, Somálska, Súdánu, Sýrie, Libye a Jemenu.

Americké organizace pro ochranu lidských práv už před vydáním dekretu dávají na vědomí, že bez ohledu na jeho obsah nařízení znovu zažalují, pokud bude rozlišovat přistěhovalce podle náboženského přesvědčení.