Trump oživil dva sporné ropovody. Jeden zrušil Obama, druhý vadí indiánům

Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkazy, kterými rozhodl o pokračování výstavby dvou sporných ropovodů - Keystone XL a Dakota Access. První projekt kritizují ochránci životního prostředí a předloni ho zrušil Trumpův předchůdce Barack Obama. Proti druhému zase protestovali američtí indiáni. 

Video Zprávy ve 23
video

Trump podpořil dva sporné ropovody

Keystone XL má spojovat naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Při podpisu exekutivního příkazu prezident řekl, že v případě tohoto ropovodu „ještě znovu dojednáme některé podmínky“.

Obama své odmítavé stanovisko odůvodnil snahou podpořit dohodu o globálních klimatických změnách, což byl jeden z pilířů jeho vládního programu ochrany životního prostředí. Ropovod Keystone XL je privátní projekt, vládní souhlas ale potřebuje, jelikož přetíná státní hranici.

Podle Trumpova rozhodnutí bude napříště platit, že pokud budou ropovody budovány na americkém území, musejí využívat americkou ocel. Prezident také rozhodl o urychleném schvalování posudků vlivu na životní prostředí, pokud půjde o prioritní infrastrukturní projekty.

Trump dalším dekretem oživil ropovod Dakota Access, kterým má být surovina dopravována z nalezišť v Dakotě přes americký středozápad k Mexickému zálivu. Proti stavbě za 3,8 miliardy dolarů (95,5 miliardy korun) protestovali američtí indiáni z kmene Siouxů v obavě, že jim poškodí zdroje pitné vody.

Protesty proti ropovodu Dakota Access (prosinec 2016)
Zdroj: Reuters
Autor: Lucas Jackson

Trumpova rozhodnutí přinesou podle odborníků prospěch ropným společnostem, které si stěžují na nedostatečnou kapacitu ropovodů, nutnou pro přepravu suroviny z kanadské provincie Alberta a z amerického státu Severní Dakota na ropné trhy. Odpůrci z řad ochránců životního prostředí proti plánované výstavbě protestovali téměř deset let.

Trump se v pondělí v Bílém domě označil za ochránce životního prostředí. „Pokud jde o životní prostředí, jsem velká osobnost. Dostal jsem už několik vyznamenání,“ řekl bez dalšího vysvětlení.

Trump vyzval automobilky ke zvyšování výroby v USA

Americký prezident také jednal se zástupci velkých amerických automobilek. Vyzval je ke zvyšování výroby a zaměstnanosti ve Spojených státech a slíbil, že omezí regulaci a sníží daně, aby výrobní aktivity v USA více zatraktivnil. Na setkání s vedoucími představiteli General Motors (GM), Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles (FAC) Trump řekl, že chce v USA vidět výstavbu nových automobilových továren.

Prezident již před nástupem do funkce kritizoval, že automobilky v USA prodávají vozy vyráběné v Mexiku, a hrozil vysokým dovozním clem.

GM, Ford a Fiat Chrysler v poslední době ohlásily nové investice a nová pracovní místa ve Spojených státech. Společnost Ford navíc oznámila, že se rozhodla zrušit plán na výstavbu nové továrny v Mexiku, který Trump ostře odsuzoval.

Šéf Fordu Mark Fields dnes uvedl, že automobilky chtějí s Trumpem spolupracovat na obrodě americké výroby. „Prezident a jeho hospodářská politika nás velmi povzbuzují,“ prohlásil Fields. Pochválil i Trumpovo pondělní rozhodnutí o odchodu USA z Transpacifického partnerství (TPP). Tato obchodní dohoda 12 tichomořských zemí podle šéfa Fordu neřešila otázku intervencí obchodních partnerů na devizových trzích.