Trumpův dekret o imigraci neplatí, rozhodl odvolací soud. Prezident se chce dál soudit

Prezidentské nařízení Donalda Trumpa, které dočasně zmrazilo uprchlické programy a které zakazuje občanům sedmi muslimských států vstup na území USA, zůstává zablokované. Odvolací soud v San Francisku zamítl odvolání ministerstva spravedlnosti USA proti rozhodnutí soudu v Seattlu z minulého týdne. Podle něj dekret dočasně ztratil vykonavatelnost. Prezident je ale přesvědčen o konečném vítězství a připravuje už na příští týden nové kroky k posílení bezpečnosti země.

Video Události
video

Události: Trumpovy problémy se soudy

Prezident Donald Trump reagoval na verdikt odvolacího soudu potvrzením, že své lednové rozhodnutí o pozastavení přistěhovaleckých programů a o dočasném zákazu vstupu občanů sedmi většinou muslimských států na území USA bude dál soudně prosazovat.

Tři soudci federálního odvolacího tribunálu v San Francisku zdůvodnili své čtvrteční odmítnutí prezidentova dekretu potřebou chránit „všeobecný zájem“ v duchu ústavy a předejít případné diskriminaci. Vláda podle nich také neprokázala, že pozdržení platnosti dekretu vážně ohrožuje bezpečnost Spojených států. Případ se proto vrací k soudu v Seattlu, který platnost dekretu jako první pozastavil. 

Soud: Obhajovat se bezpečností neznamená, že politik může jednat bez kontroly

Soudci také zdůraznili, že politici podléhají kontrole, upozornil server Politico. Rozhodnutí tříčlenného soudního senátu, které má 29 stránek a které je jednomyslné, upozorňuje na mylnou představu politiků, že pokud své kroky zdůvodňují bezpečností země, nepodléhají kontrole.

Podle soudu připravil Trumpův dekret řadu cizinců o jejich právo na právní ochranu, což jim zaručuje ústava.

Video Zprávy ve 12
video

Soud: Vláda nepředložila žádný důkaz o terorismu lidí ze "zakázaných" zemí

„Vláda neprokázala, že exekutivní nařízení poskytuje to, co proces vyžaduje, a to upozornění a slyšení předtím, než je danému člověku zakázáno cestovat. Vláda ani neprohlásila, že exekutivní příkaz takový proces poskytuje,“ uvádí verdikt.

Podle portálu Politico se zdá, že soudce popudila také síla některých právních argumentů administrativy, jako například tvrzení, že Trumpovy dekrety by neměly soudy zkoumat. 

Vláda zaujala postoj, že prezidentova rozhodnutí o imigrační politice, obzvláště když jsou motivovaná bezpečností státu, nemají být předmětem zkoumání, i když jsou dané kroky v možném rozporu s ústavními právy.

Soudní senát, odvolací soud v San Francisku

Trumpův dekret o imigraci
Soud také poznamenal, že neexistuje žádný precedens, který by tvrzení o tom, že prezidentova rozhodnutí o imigrační politice nelze přezkoumat,  podpořil. Navíc by takový přístup odporoval základům americké konstituční demokracie.

„Nejvyšší soud opakovaně a otevřeně odmítl představu, že politici nepodléhají kontrole, pokud jde o otázky migrace, nebo se jich netýká ústava, když v tomto kontextu rozhodují,“ dodali soudci odvolacího soudu.

Jednomyslné rozhodnutí odvolacího soudu Politico hodnotí jako nečekané, neboť během slyšení se zdálo, že soudce Richard Clifton jmenovaný exprezidentem Georgem Bushem mladším je Trumpovi nakloněný. Ostatní dva soudce, kteří o platnosti dekretu rozhodovali, uvedli do úřadu demokratičtí prezidenti James Carter a Barack Obama.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Trump a soudy

Uvidíme se u soudu, vzkázal Trump 

„Uvidíme se u soudu. Ve hře je bezpečnost našeho státu,“ napsal v reakci na verdikt ve čtvrtek místního času (v pátek brzy ráno SEČ) v tweetu prezident Trump.

Podle agentury Reuters řekl americký prezident novinářům, že vláda nakonec případ vyhraje. Soudní verdikt odmítl jako „politický“.

„Ohledně bezpečnosti USA chystáme něco velmi rychle, už příští týden,“ konstatoval později Trump. Dodal, že nedovolí vstup do země lidem, kteří mají v plánu škodit.

„Pane prezidente, právě jsme vás viděli u soudu a porazili vás,“ odvětil republikánovi Trumpovi demokratický guvernér státu Washington Jay Inslee. Jeho stát byl jedním z těch, které zažádaly soud v Seattlu o zablokování Trumpova kontroverzního dekretu.

Ministerstvo spravedlnosti, které v procesu stálo na straně Trumpa, o možnosti odvolat se k nejvyššímu soudu hovořilo vyhýbavě. „Ministerstvo spravedlnosti prověřuje rozhodnutí (soudu) a zvažuje další kroky,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Trump rozhodnutím odvolacího soudu nemůže dál uplatňovat dekret z 27. ledna, kterým zakázal vstup do USA po dobu 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu a další omezení přistěhovalectví.

Zdůraznil přitom, že opatření je nezbytné pro národní bezpečnost. Soud v Seattlu, který uplatňování dekretu před týdnem pozastavil, prezident tvrdě zkritizoval.

Pokud by byl Donald Trump schopný vnímat doporučení právních expertů, respektoval rozhodnutí soudu a přizpůsobil tomu svou argumentaci,  pak by jeho dekret skutečně mohl projít. Trump jeho znění může přepracovat. Jeho reakce ale svědčí o tom, že jedná podle svého ega. Pokud soudní bitvu o dekret nevyhraje, bude to jeho první prohra - a u jeho voličů to může vyvolat pochybnosti, zda si zvolili správně. 

Petr Kolář

bývalý velvyslanec ČR v Rusku a USA

Dekret samotný, jak poznamenala agentura AP, mrtvý není, jen byla zablokována jeho vymahatelnost. Federální vláda má nyní lhůtu 14 dní, aby odvolací soud vyzvala k přehodnocení čtvrtečního verdiktu. Administrativa se rovněž může naléhavě obrátit k Nejvyššímu soudu, aby verdikty federálních soudů zvrátila, což ale právní experti nepovažují za dobrý nápad, neboť Trump si tamní soudce popudil kritikou justice.

Justice se zastal například Trumpův kandidát na člena nejvyššího soudu USA Neil Gorsuch, který Trumpův postoj k soudům označil za demoralizující a skličující.

Nejvyšší soud Spojených států
Zdroj: ČTK/AP
Autor: J. Scott Applewhite

Trump věří, že jeho rozhodnutí prý podporuje víc Američanů, než kolik jich proti němu protestuje. Již dříve řekl, že je proto odhodlán podstoupit boj a prosadit své nařízení skrz právní systém, protože to podle něj zemi prospěje.

Podle amerických právních expertů se tak žaloba proti Trumpovu dekretu postupně dostane až k nejvyššímu soudu Spojených států.

Trump na úterním setkání s představiteli Národního sdružení šerifů vyslovil údiv nad tím, že jeho vláda musí svádět soudní bitvu, aby prosadila imigrační zákaz, kterým chce zvýšit bezpečnost v zemi. Někteří lidé se špatnými úmysly mu údajně „chtějí odebrat značnou část pravomocí“. 

Video Studio ČT24
video

Kolář: Kdyby Trump vnímal právní rady, mohl by bitvu o dekret vyhrát. Jenže je to egomaniak