Soud schválil zatykač na šéfa firmy Samsung Group I Če-jonga

Jihokorejský soud schválil zatykač na šéfa firmy Samsung Group I Če-jonga. Ten je vyšetřovaný v souvislosti s korupčním skandálem, který vedl k dočasnému sesazení korejské prezidentky. Soud také oznámil, že zamítl vydání zatykače na generálního ředitele dceřiné firmy Samsung Electronics Pak Sang-čina.

Šéf Samsungu I Če-jong (uprostřed), známý také jako Jay Y. Lee
Zdroj: Reuters Autor: Ahn Young-joon

Úřad speciálního žalobce žádal o vydání zatykače na I Če-jonga už v lednu. Žaloba ho tehdy vinila, že jeho firma výměnou za různé výhody vyplatila úplatky za 36,42 milionu dolarů (asi 927 milionů korun) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené prezidentky. Jihokorejský soud v lednu odmítl dát souhlas k vydání zatykače.

Tento týden ale žalobce obvinění proti I Če-jongovi, který je známý také jako Jay Y. Lee, rozšířil. Nově žalobce viní I Če-jonga ze zatajování zisku z kriminální činnosti.

I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

Osud jihokorejské prezidentky řeší soud

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.