Trump trvá na přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma

Nastupující americký prezident Donald Trump si na místo velvyslance Spojených států v Izraeli vybral právníka Davida Friedmana. Podle agentur chce Trump tímto výběrem dostát svému slibu, že přestěhuje velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což rozhněvá muslimský svět. Friedman už ohlásil, že se těší, až se ambasády v Jeruzalémě ujme.

Americká ambasáda v Tel Avivu
Zdroj: Reuters

Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina států včetně České republiky i USA má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.

„(Friedman) je mým dlouholetým přítelem a poradcem, který se těší mé důvěře. Jeho silné vztahy s Izraelem vytvoří základy diplomatické mise a budou úžasným přínosem pro naši zemi v rámci upevňování vztahů se spojenci a s naší snahou dosáhnout míru na Blízkém východě,“ uvedl Trump v prohlášení.

Republikán Trump během kampaně prohlásil, že bude stát za Izraelem a že na něj nebude tlačit v otázce rozhovorů s Palestinci.

Haarec: Friedman má tvrdší názory než Netanjahu

Friedman, který stejně jako nynější americký velvyslanec v Izraeli Daniel Shapiro hovoří hebrejsky, pochází z židovské rodiny. Deník Haarec poznamenal, že postoj budoucího velvyslance je v rámci izraelské politické mapy na krajní pravici a že zastává i tvrdší názory než izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Friedman mimo jiné zpochybnil názory, že izraelská výstavba osad na palestinských územích je nelegální, nesouhlasil také se zákazem rozšiřovat izraelská sídla ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu, obzvláště pak na těch místech, o kterých se předpokládá pozdější územní výměna v rámci budoucí dohody s Palestinci.

Pokud jde o mírové řešení, nepovažuje případný vznik společného státu, ve kterém budou mít Izraelci i Palestinci stejná práva, za tragédii. Vysvětlil to tím, že udávaný počet Palestinců, který žije na Západním břehu, je přehnaný, proto nehrozí, že by Židé ztratili většinu.