V Turecku zatkli desítku lidí z opozičního deníku, jsou podezřelí z napojení na Kurdy

Turecká policie zadržela desítku novinářů a členů vedení opozičního listu Cumhuriyet, který patří k nejstarším deníkům v zemi. Podle prokuratury jsou tito lidé podezřelí z napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého vláda viní z červencového pokusu o puč. Informovala o tom agentura Anadolu.

Turecká policie
Zdroj: REUTERS Autor: Osman Orsal

Prokuratura vydala celkem 13 zatykačů na novináře a členy vedení deníku Cumhuriyet, který zůstal v zemi jako jeden z mála opozičních listů. Úřady už dříve převzaly některá opoziční média či pozatýkaly jejich novináře kvůli kritice vůči vládě prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. 

Mezi v pondělí zatčenými je i šéfredaktor deníku Cumhuriyet Murat Sabuncu či předseda správní rady Akin Atalay. Police také provedla domovní prohlídky u 12 zadržených a zabavila jim počítače.

V noci na pondělí prohledala policie i dům bývalého šéfredaktora listu Cumhuriyet Cana Dündara, který žije v exilu v Německu a který už byl v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení. Spolu s ním byl odsouzen i vedoucí redakce deníku Cumhuriyet v hlavním městě Ankaře Erdem Gül. Oba dostali tresty za zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s nákladem tureckých zbraní určených syrským povstalcům. 

Turecký režim od poloviny července, kdy se skupina armády neúspěšně pokusila v Turecku o převrat, provádí rozsáhlé čistky nejen ve státní správě. Jejich cílem jsou i jen domnělí příznivci duchovního Gülena, kterého vláda považuje za zosnovatele pokusu o převrat, ale také kurdští veřejní činitelé.

Od července úřady propustily z práce na 100 tisíc lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, na 32 tisíc lidí skončilo ve vězení. 

Tažení vůči svým kritikům zintenzivnila turecká vláda po pokusu o puč i v médiích. Podle nezávislé organizace P24 bylo od července na základě zvláštního dekretu uzavřeno 168 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo minimálně předběžně zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů. Tisíce novinářů přišly o práci.

Neupřesněnému počtu novinářů podle agentury DPA úřady zneplatnily cestovní pasy, takže nemohou vycestovat do zahraničí.