Útoků vůči imigrantům v Británii po referendu přibylo skoro o polovinu

Počet nenávistných útoků proti imigrantům v Británii se od červnového referenda zvýšil o 42 procent. Uvedla to britská policie. V posledních týdnech bylo podle ní zaznamenáno 3076 podobných incidentů. Podle Reuters jsou terčem zvlášť muslimové a občané z východoevropských států. Britové si v referendu odhlasovali vystoupení z Evropské unie.

Většinu nenávistných projevů tvoří různé formy obtěžování, útoků a slovních výpadů, ale také například plivání nebo strkání, sdělila policie.

V noci na čtvrtek neznámí pachatelé vypálili kůlnu u domu polské rodiny v Plymouthu na jihozápadě Británie. Zároveň poslali rodině dopis s výhrůžkou, že příště zaútočí přímo na ni. Policie případ vyšetřuje jako rasově motivované násilí. Podle zpravodajské stanice BBC se napadená rodina potýká s hrozbami od červnového referenda.

„Máme teď jasné poznatky o zvýšení počtu nenávistných útoků v zemi a jejich prudkém nárůstu v posledních týdnech. Je to nepřijatelné,“ řekl mluvčí policie Mark Hamilton. Podobné útoky podle něj ve společnosti podkopávají toleranci.

Nigel Farage před kontroverzním billboardem proti přistěhovalectví do Velké Británie
Zdroj: Reuters

Britští voliči hlasovali 23. června pro odchod Británie z EU. Rozhodli se tak po vyhrocené kampani, ve které byla imigrace jedním z hlavních témat. Někteří ze zastánců takzvaného brexitu podle komentářů rozdmýchávali xenofobii a rasismus.

Ti tvrdili, že odchod z osmadvacítky umožní Británii zastavit příchod imigrantů, kteří podle mnohých Britů zabírají pracovní místa a zneužívají sociální dávky.