Start ofenzivy v okolí Rakká. Povstalci směřují k srdci Islámského státu

Syrští povstalci podporovaní koalicí vedenou USA zahájili rozsáhlý útok na islamistické jednotky severně od města Rakká, které je baštou Islámského státu. Jde tak o první fázi ofenzivy směřující na středobod moci Islámského státu. Stanice CNN získala exkluzivně povolení natáčet ve výcvikovém táboře na severu země.

Video Horizont ČT24
video

Přípravy útoku na srdce Islámského státu

Rakká: synonymum Islámského státu a symbol toho nejkrutějšího dohledu podle extrémních vzorců islámu. Podle mnohých tvrdý osud kdysi liberálního města, podle jiných ale také stav, kdy éru vleklých lokálních sporů vystřídal pořádek - jakkoliv pod přísnou rukou radikálů.

V následujících týdnech a měsících se přitom může Rakká stát velmi rušným bojištěm – o to se chtějí postarat povstalecké jednotky, které se opodál připravují pod dohledem Američanů. O útoku na kdysi dvousettisícové město se už spekuluje delší dobu. Podle některých zpráv vyhlásili radikálové ve městě výjimečný stav.

Počet specialistů vyslaných z USA do Sýrie za poslední měsíc stoupl o 250. Syrské demokratické síly, z nichž většinu tvoří Kurdové a Arabové, ale volají po mnohem větší podpoře. Potřebují především více zbraní, zejména protitankové a protiletadlové střely.

Rakká je pro radikály klíčovým centrem. Po jeho dobytí v roce 2014 zde vyhlásili hlavní město svého chalífátu. V sousedním Iráku pak tamní armáda ve spolupráci s kmenovými bojovníky a šíitskými milicemi zahájila operaci proti dalšímu klíčovému městu islamistů - Fallúdži. Boje začaly v pondělí, ale armáda město už tři měsíce obléhá. Převzít nad ním kontrolu chce irácký premiér do konce roku.