Letadlo před pádem hlásilo kouř na palubě. Pátrání po černých skříňkách pokračuje

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) oficiálně potvrdil, že havarované egyptské letadlo před pádem vyslalo hlášení o kouři na palubě. Příčiny jeho pádu ale stále zůstávají dál nejasné. Pátrací týmy nyní třetím dnem hledají ve Středozemním moři další trosky a snaží se najít černé skříňky. Na palubě airbusu egyptských aerolinek EgyptAir cestovalo celkem 66 lidí.

Pátrání po letadle společnosti EgyptAir
Zdroj: ČT24

Identifikační systém letadla ACARS ukazuje na to, že elektronické detektory před havárií informovaly o kouři na palubě. Německý odborník Tim van Beveren reportérům ze stanice Deutsche Welle řekl, že kouř byl nejprve detekován na jedné z toalet, už o minutu později zřejmě oheň elektronické systémy letadla vyřadil z provozu.

„BEA potvrzuje, že systém ACARS vyslal krátce před ukončením datových přenosů zprávy hovořící o kouři v kabině… Nevytváříme z toho žádné závěry, jakákoli možná vysvětlení jsou pouze domněnkami,“ řekl mluvčí úřadu Sébastien Barthe. Podle něj však detekce kouře ukazuje na to, že v letadle hořelo.

Systém ACARS předává prostřednictvím satelitů či radiofrekvencí z letadla na zemi krátká automatická hlášení, která se týkají nesrovnalostí, závad nebo vysazení některého ze systémů. 

Video Zprávy ve 12
video

Letadlo EgyptAir hlásilo kouř na palubě

Příčina havárie zatím není jasná a ve hře je řada možných vysvětlení. Strmý pád letadla z výšky přes deset kilometrů mohla způsobit technická závada, chyba či úmysl pilota i teroristický útok.

Egyptská armáda v pátek našla první hmatatelné důkazy o havárii, když se jí asi 300 kilometrů od přístavního města Alexandrie podařilo objevit části letadla, zavazadla a ostatky cestujících.

Oblast pádu airbusu už třetí den od časného rána opět pročesávají letadla a lodě celkem šesti států, které se na akci vedené Egyptem podílejí. Jejich hlavním úkolem bude najít další části vraku a zejména černé skříňky.

Stroj mířící z Paříže do Káhiry, na jehož palubě bylo 56 cestujících a deset členů posádky, zmizel z obrazovek radarů ve čtvrtek brzy ráno krátce před plánovaným přistáním v egyptském hlavním městě. Nehodu nikdo nepřežil. Mezi oběťmi je 30 Egypťanů, 15 Francouzů a občané dalších zemí. S pozůstalými po francouzských obětech se v sobotu sejde francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.