Brazilští poslanci odhlasovali sesazení prezidentky, rozhodující slovo má Senát

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prohrála hlasování o ústavní žalobě v dolní komoře brazilského parlamentu. Pro její sesazení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina. Nyní je na řadě Senát, který bude hlasovat začátkem května. Jestli se pro žalobu vysloví i většina z 81 členů horní komory, nahradí ji viceprezident a bude se posuzovat oprávněnost žaloby. Rousseffová je podezřelá z manipulace s rozpočtem. Vinu odmítá. 

Rousseffová je podezřelá z manipulace s rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Prezidentka tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za „puč“ proti demokraticky zvolené vládě.

Hlasování o ústavní žalobě proti prezidentce se v dolní komoře parlamentu odehrávalo v bouřlivé atmosféře. Opoziční poslanci se shlukli kolem mikrofonu a oslavovali každý jednotlivý hlas proti nepopulární prezidentce. Někteří doprovodili svoje hlasování vystřelovacími konfetami, jiní se častovali urážkami.

Video Události
video

Prezidentka Rousseffová má znovu blíž ke stíhání

Rousseffová může být první sesazenou prezidentkou po téměř 25 letech

Jestliže Senát v samostatném hlasování impeachment podpoří, což je podle agentury Reuters pravděpodobné, mohla by se Rousseffová stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer, který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání. 

Právě na hlasování v Senátu se chce vládní Strana pracujících nyní zaměřit. „Boj bude nyní pokračovat v ulicích a v Senátu,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Strany pracujících José Guimarăes. „Povedeme dialog se Senátem, aby napravil krok pučistů řízených lidmi bez mravní autority,“ uvedl také podle agentury AFP. Vláda je podle šéfa štábu brazilské prezidentky Jaquese Wagnera přesvědčena, že Senát záležitost zamítne.

Kongresmani podporující impeachment
Zdroj: Reuters

Do ulic vyšly tisíce Brazilců

Ústavní žalobu na Rousseffovou podporuje podle průzkumů více než 60 procent Brazilců. Desetitisíce jejích stoupenců i odpůrců se v neděli shromáždily před sídlem parlamentu v metropoli Brasília a sledovaly debatu na velkoplošných obrazovkách. Poražení stoupenci prezidentky se však ještě před oznámením konečného výsledku začali stahovat.

Senát bude o záležitosti hlasovat 11. května. Ke vznesení oficiální žaloby na prezidentku bude třeba souhlas prosté většiny senátorů. V takovém případě by Rousseffová během čekání na konečný verdikt byla přechodně zbavena funkce, a to až na dobu 180 dní, napsala AFP.

Video Brazilská prezidentka prohrála hlasování o ústavní žalobě
video

Brazilská prezidentka prohrála hlasování o ústavní žalobě