Tvrdý úder islamistů - po výbuchu v bagdádské čtvrti zemřelo 70 lidí

Při dvojím sebevražedném atentátu na tržišti v šíitské čtvrti Bagdádu zemřelo 70 lidí. Dalších 100 utrpělo zranění. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát.

Místo jednoho z atentátů ve čtvrti Sadr
Zdroj: ČTK/AP

Sebevražední atentátníci na tržišti svůj útok koordinovali. Druhý z nich se odpálil v okamžiku, kdy se na místo prvního výbuchu seběhli lidé.

Radikální islamisté z IS se obvykle hlásí k násilí proti šíitským cílům v irácké metropoli, poznamenala agentura Reuters. Radikálové z IS dnes zaútočili také na bagdádském předměstí Abú Ghrajb při nejrozsáhlejší operaci v blízkosti Bagdádu za několik posledních měsíců. Při přepadu komplexu armádních a policejních budov zahynulo nejméně 17 příslušníků bezpečnostních složek a 35 dalších lidí utrpělo zranění.

Výpad islamisté podnikli z Garmy a Fallúdže, které mají pod svou kontrolou. Irácké armádě se už povedlo útočníky vytlačit od hlavních budov, boje ale stále pokračují. V Abú Ghrajbu byl vyhlášen zákaz vycházení.

Abú Ghrajb ležící 29 kilometrů západně od centra irácké metropole nechvalně proslul stejnojmennou věznicí, v níž američtí vojáci po invazi v roce 2003 týrali irácké vězně. Lokalita je na půl cestě mezi Bagdádem a Fallúdžou. Čtyři lidé dnes zahynuli také při pumovém útoku v jižní části Bagdádu a tři další při výbuchu na tržišti ve městě Mahmudíja nedaleko metropole.