Při atentátu v Tunisu zahynulo nejméně 12 členů prezidentské gardy

Nejméně 12 příslušníků prezidentské gardy zahynulo a 17 bylo zraněno při pumovém útoku na vojenský autobus v centru tuniské metropole. V oblasti metropole byl vzápětí vyhlášen výjimečný stav, který má platit do středečního rána.

Tuniští záchranáři na místě atentátu na vojenský autobus
Zdroj: Reuters Autor: Zoubeir Souissi

Zatím není jasné, zda nálož byla nastražena v autobuse, nebo ji na vozidlo někdo hodil. Podle zdroje z prezidentského úřadu se nejspíš uvnitř vozidla odpálil sebevražedný atentátník. Výbuch nastal ve chvíli, kdy gardisté nastupovali do autobusu, který je měl odvézt na jednu akci na předměstí.

Na místo exploze přijeli záchranáři. Bezpečnostní síly, které získaly výjimečným stavem větší pravomoci, uzavřely celou oblast kolem místa útoku. Je to na jedné z hlavních tříd tuniského hlavního města, kde je několik hotelů a bank.

„Většina příslušníků (gardy), kteří byli uvnitř, přišla o život,“ řekl AFP jeden bezpečnostní zdroj. Ministerstvo vnitra ale zatím nebylo s to upřesnit, kolik lidí bylo v autobuse, který celý shořel.

Útok otřásl Tunisem v době, kdy se v centru metropole koná tradiční mezinárodní filmový festival JCC. Pořadatelé doufají, že budou moci ve filmové přehlídce pokračovat. „Je to jediný způsob, jak na tyto barbarské činy reagovat,“ řekl ředitel festivalu.

Tunisko se již letos v březnu a červnu stalo terčem dvou velkých teroristických útoků, které postihly turistiku v zemi. O život při nich přišlo 59 lidí. K oběma atentátům, v muzeu Bárdá v metropoli Tunisu a v přímořském středisku Sús, se přihlásil Islámský stát.