Izraelští vojáci zastřelili tři Palestince, kteří na ně opět zaútočili nožem

Izraelští vojáci zastřelili na okupovaném Západním břehu Jordánu tři Palestince, kteří útočili noži. Dva Palestince zabili u židovské osady, kde napadli a pobodali izraelského vojáka. V Hebronu pak byl zastřelen další Palestinec, který se pokusil rovněž napadnout vojáka.

Izraelští záchranáři odvážejí tělo palestinského atentátníka
Zdroj: Reuters Autor: Ammar Awad

Izraelští vojáci prý spatřili dva Palestince, kteří se chovali podezřele na jedné z křižovatek poblíž židovské osady. Muži, kteří následně pobodali a zranili jednoho z vojáků, byli zastřeleni, uvedl armádní mluvčí. Podle jejich rodin bylo Palestincům 17 a 22 let.

Nová vlna násilí v Izraeli si od 1. října vyžádala životy 11 izraelských vojáků a civilistů a 59 Palestinců nebo arabských obyvatel Izraele, včetně 31 osob, které úřady identifikovaly jako útočníky. Počet zabitých Izraelců se v úterý zvýšil na 11 poté, co svým zraněním podlehl izraelsko-americký občan Richard Lakin, který byl zraněn při útoku v jeruzalémském autobuse v polovině října.

Nejnovější vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci se rozpoutala kvůli posvátným místům na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Mezi Palestinci se rozšířily zvěsti, že Izrael chce Chrámovou horu, místo významné pro islám i judaismus převzít pod kontrolu, což však izraelská vláda důrazně popírá. V sobotu premiér Benjamin Netanjahu znovu zopakoval, že u mešit na Chrámové hoře bude i nadále platit zákaz modliteb pro nemuslimské věřící.