Der Spiegel: Německá rozvědka ve velkém stylu sledovala spojence z EU i z USA

Německá Spolková zpravodajská služba (BND) prováděla rozsáhlou špionáž komunikace velvyslanectví spojenců z Evropské unie. Kontrolní parlamentní grémium o tom informovala německá vláda. BND přitom čelí skandálu kvůli údajné pomoci americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) se sledováním evropských i německých úřadů.

Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Aféra kolem rozvědky BND vypukla v dubnu, kdy magazín Der Spiegel přinesl informace, že poskytla Američanům na jejich žádost zpravodajská data až ve 40 000 případech týkajících se Evropy. Údajně šlo o počítačové IP adresy a mobilní telefonní čísla. Podle všeho se NSA zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady. Nové informace ale naznačují, že BND vedla do roku 2013 také svou vlastní špionáž týkající se spojenců. Rozvědka se podle týdeníku zajímala například o francouzské či americké cíle.

Video Zprávy ve 23
video

BND prováděla špionáž na velvyslanectvích spřátelených zemí