Koreje se dohodly na zklidnění situace

Severní a Jižní Korea dospěly k dohodě o utlumení krize. Situace mezi oběma státy se vyostřila minulý týden, když severokorejská armáda vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílá přes hranici propagandu proti KLDR. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou. KLDR následně pohrozila vojenskou akcí, pokud Jižní Korea propagandistické vysílání nezastaví. To ale Soul odmítl.

Jednání představitelů obou Korejí v Pchanmundžomu
Zdroj: ČTK/AP

Vyhrocenou situaci na poloostrově řešili vysocí představitelé obou zemí v pohraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi oběma státy. Nezvykle dlouhé rozhovory začaly už v sobotu večer, dosažení dohody oznámili představitelé v pondělí večer.

Severní Korea vyjádřila politování nad incidentem, při kterém nášlapná mina v pohraničním pásmu zranila dva jihokorejské vojáky. Jižní Korea na oplátku oznámila, že ve středu v poledne ukončí své propagandistické vysílání namířené proti KLDR. Státy navíc hodlají pokračovat v dalších rozhovorech, které by měly zmírnit napětí na poloostrově.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje ještě před ukončením jednání v Pchanmundžomu uvedla, že propagandistické vysílání bude pokračovat, dokud se Pchjongjang neomluví za ozbrojené „provokace“. Mezi ně Soul řadí mimo jiné nastražení nášlapných min.

Organizace spojených národů, Spojené státy a také Čína coby jediný významný spojenec izolované Severní Koreje vyzvaly k rozvážnosti.