Japonsko protestuje: Medvěděv je na Kurilách

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv v rámci své cesty po ruském Dálném východě přicestoval na jihokurilský ostrov Iturup, na který spolu s několika dalšími jižními ostrovy vznáší nárok Japonsko. Informovala o tom agentura TASS. Japonsko již Medvěděvovu návštěvu Kuril kritizovalo a nyní připravuje oficiální protest.

Premiér Dmitrij Medveděv na jihokurilském ostrově Iturup
Zdroj: Reuters

„Považujeme to za jednoduše nepřijatelné,“ citovala agentura Kjódó nejmenovaného japonského diplomata. Ten také řekl, že Tokio zvažuje, že odloží chystanou návštěvu Moskvy, kde je na přelomu srpna a září očekáván japonský ministr zahraničí Fumio Kišida. Agentura TASS uvedla, že ruské velvyslanectví v Tokiu telefonicky jednalo s odborem pro evropské záležitosti japonského ministerstva zahraničí, o obsahu rozhovoru ale nebyly zveřejněny žádné podrobnosti.

V Medvěděvově pracovním plánu je mimo jiné inspekce letiště na Iturupu, které bylo postaveno jako součást federálního rozvojového programu, budované sportovní a kulturní středisko a továrnu na zpracování ryb.

/*json*/{"map":{"lat":50.742722686278995,"lng":151.25667749023432,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":45.27488643704894,"lng":147.83203125,"type":"11","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

70 let po válce bez mírové dohody

Spor o Kurilské ostrovy, přesněji o jejich jižní část, je klíčovým problémem, který i 70 let po skončení druhé světové války brání uzavřít mírovou smlouvu mezi Tokiem a Moskvou.

Japonsko vznáší nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai na základě dohody z roku 1855. Po ukončení druhé světové války je Moskva anektovala, Tokio je ale dodnes označuje za své Severní území a ruskou svrchovanost neuznává. Rusko trvá na tom, že mu ostrovy patří, a japonské nároky odmítá jako nepřípustnou revizi výsledků války.