Bojovnice za občanská práva Dorothy Heightová zemřela ve věku 98 let

Washington - Dorothy Heightová stála dlouho v čele amerického hnutí za občanská práva. Dožila se celých devadesáti osmi let. Dorothy Heightová působila v čele Národní rady černošských žen po čtyřicet let. Byla horlivou zastánkyní rovnosti mužů a žen a desegregace v americké armádě. V roce 1963 se objevila po boku Martina Luthera Kinga Juniora při jeho slavném proslovu „Mám sen“ ve Washingtonu. Prezident Barack Obama nazýval Dorothy „kmotrou hnutí za občanská práva“ a americkou hrdinkou. Heightová zemřela v úterý v nemocnici ve Washingtonu přirozenou smrtí.

„Doktorka Heightová věnovala svůj život boji za rovnost a působila jako jediná žena na nejvyšší úrovni hnutí za občanská práva. Za tu dobu se stala svědkem všech milníků a demonstrací za rovnost mezi pohlavími,“ prohlásil americký prezident.

Heigtová se narodila v roce 1912 ve Virginii, v zemi, v níž ženy neměly volební právo. Než se stala obhájkyní občanských práv a rovnosti mezi pohlavími, působila jako sociální pracovnice v průběhu třicátých let minulého století. Bojovala především proti lynčování a segregaci v amerických armádních silách. Požadovala naopak reformu soudního systému a volný přístup k veřejnému ubytování.

Video Zemřela Dorothy Heightová
video

Zemřela Dorothy Heightová

Heightová obdržela za své úsilí dvě prestižní ocenění

V 50. a 60. letech se Heightová stala klíčovou organizátorkou pro Martina Luthera Kinga Juniora spolu s dalšími lídry hnutí za občanská práva a byla často jedinou ženou v nejužším kroužku hnutí. Heightová získala dvě významná ocenění – prezidentovo vyznamenání za boj za svobodu v roce 1994 a zlatou medaili udělovanou Kongresem USA v roce 2004. Když přebírala vyznamenání, prezident George W. Bush poznamenal, že Heightová se setkala se všemi prezidenty od Dwighta D. Eisenhowera a řekla každému z nich, co si myslí.

Dorothy Heightová
Dorothy Heightová
Více fotek
  • Dorothy Heightová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1591/159055.jpg
  • Dorothy Heightová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1591/159053.jpg