Volby v Afghánistánu skončily. Komplikoval je déšť a hrozby islamistů

Kábul – V podvečer místního času (14:30 SELČ) se v Afghánistánu uzavřely volební místnosti. Průběh voleb, ve kterých Afghánci vybírali nástupce prezidenta Hámida Karzaje, zkomplikovaly vytrvalé deště a výhrůžky islamistů, kteří chtěli hlasování zmařit „za každou cenu“. Při nejvážnějším incidentu zemřeli ve městě Kalát na jihu země po explozi nástražné pumy dva lidé. Podle předběžných údajů se účast voličů pohybovala kolem 58 procent.

Na bezpečnost voleb dohlížela početná armáda 350 000 vojáků a policistů. V severoafghánské provincii Farjáb se jim podařilo zadržet údajného sebevražedného atentátníka, který se pokoušel do jedné z volebních místností proniknout. Ve městě Ghazní na jihovýchodě země odpálili extremisté několik raket, které ale volební místnosti minuly. Další incident ohlásila afghánská policie z provincie Lógar, kde byli ráno při explozi výbušniny zraněni čtyři lidé.

Dosavadní afghánský prezident Hámid Karzaj Afghánce vyzval k maximální volební účasti: „Vyzývám afghánské občany, aby navzdory chladu, dešti a hrozbám extremistů přišli volit a umožnili své zemi učinit dalších krok směrem k prosperitě.“

Hámid Karzaj přišel volit svého nástupce
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Massoud Hossaini

Velké množství lidí podle hlášení pozorovatelů jeho žádost vyslyšelo. „Jsme šťastní, že můžeme volit. Podle mě jsou volby jediný způsob, jak ovlivnit naši budoucnost. Nepřítel nás nezastaví,“ ujišťuje jeden z voličů. „Já se žádného zastrašování nebojím a vyzývám všechny Afghánky, aby přišly a volily také,“ nabádala zas volička v burce.

Šéf ústřední volební komise několik hodin po skončení hlasování oznámil, že podle předběžných údajů se k volbách dostavilo sedm milionů z celkového počtu zhruba 12 milionů registrovaných voličů. 

Favority voleb jsou tři bývalí ministři afghánských vlád – někdejší šéfové diplomacie Abdulláh Abdulláh a Zalmáj Rasúl a exministr financí Ašraf Ghaním. Zbylých pět uchazečů o nejvyšší post příliš velké šance podle analytiků nemá.

Na některých místech došly hlasovací lístky

V Kandaháru, Herátu, Dželálábádu a dalších městech se před volebními místnostmi tvořily dlouhé fronty lidí. Solidní účast ohlásily i okrsky v nejméně bezpečných částech Afghánistánu. 

Dnešní informace afghánských i zahraničních pozorovatelů nesvědčí o vážnějších problémech při hlasování. Drobné nedostatky prý volební komise na místech rychle řešily. Závažnějším problémem bylo podle některých pozorovatelů blokování telefonního signálu, které znemožňovalo práci volebních komisařů. Operátoři svůj krok odůvodnili obavou, že voliči mohou být v den voleb prostřednictvím krátkých textových zpráv vystaveni předvolební propagandě.

Na některých odlehlejších místech došly ve volebních místnostech už v poledne hlasovací lístky. Vláda musela v několika případech doplnit zásoby s pomocí vojenských vrtulníků, jejich nasazení ale komplikovalo špatné počasí. Průběh voleb byl přesto překvapivě hladký oproti minulým volbám v roce 2009, které doprovázel chaos a rozsáhlé volební podvody. 

Volby v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rahmat Gul

Sčítání hlasů začne v neděli, kdy se očekávají i první neúplné a neoficiální výsledky. Hlasy budou volební komisaři sčítat dva týdny, první oficiální předběžné výsledky prvního kola se očekávají až 24. dubna. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, uskuteční se druhé kolo 28. května. Procedura inaugurace nového prezidenta se pak může protáhnout až do října.


Vleklý ústavní proces může podle západních diplomatů ohrozit stabilitu země, protože zdrží podpis smlouvy s USA o pobytu asi 10 000 amerických vojáků v Afghánistánu po konci letošního roku, kdy většina spojeneckých sil ze země odejde. Spojené státy mají nyní v zemi asi 23 500 mužů. Bez dohody s USA se může Afghánistán dostat do kritické situace, protože v boji s oddíly Talibanu zůstane osamocen. 

Video Události: Afghánci měli o volby zájem
video

Události: Afghánci měli o volby zájem

Události: Afghánci měli o volby zájem

5.4.2014, UD

Afghánské volby provázelo násilí