Kiska vyznamenal Rusy protestující proti srpnové invazi

Bratislava Slovenský prezident Andrej Kiska dnes vyznamenal účastníky moskevského protestu z roku 1968 proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Informoval o tom server Sme.sk. Řád bílého dvojkříže II. třídy udělil prezident Natalji Gorbaněvské in memoriam a medaili prezidenta Viktoru Fajnbergovi, který si ji převzal osobně, za celoživotní úsilí při obraně demokracie a lidských práv. Za zemřelou Gorbaněvskou převzal vysoké státní vyznamenání její syn Jaroslav.

„I šestačtyřicet let od srpnových událostí roku 1968 nese tento počin výjimečné poselství upřímné sounáležitosti. Tito mladí lidé odhodlaně a odvážně vyjádřili svůj názor na jednu z nejtragičtějších událostí našich novodobých dějin. Patří jim za to naše díky a úcta,“ prohlásil podle Sme Andrej Kiska.
 
Ocenění při vyjádření díků neopomněli vyjádřit svůj názor i na současné Rusko. „Vlast mé matky dnes opět porušuje mezinárodní smlouvy a moc opět vězní lidi za jejich politické přesvědčení. A dnes ti, kdo jsme naživu, můžeme něco udělat pro naši a vaši svobodu,“ uvedl Gorbaněvskij.

Natalja Gorbaněvská na návštěvě Prahy
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Gorbaněvská se ocenění im memoriam dočká i od českého prezidenta

„I v současnosti vidíme, že je tu ruský trojský kůň a tak jako předtím byl naplněn zelenými chlapci, i teď se děje to samé a tito zelení chlapci jsou také blízko vaší hranice,“ varoval Fajnberg ve zřejmé narážce na uniformované muže bez označení, kteří mimo jiné operovali na ukrajinském poloostrově Krym, než ho letos v březnu anektovalo Rusko.
 
Další dva ocenění, Vladimir Dremljuga a Pavel Litvinov, převezmou medaile prostřednictvím slovenského velvyslanectví v USA.
 
Ocenění patří ke skupině takzvaných osmi statečných, kteří na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa vojsky pěti socialistických zemí.
 
Česká Poslanecká sněmovna v červnu navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby je u příležitosti svátku 28. října všechny vyznamenal. Prezident zatím potvrdil, že tak učiní u Gorbaněvské, která zemřela náhle loni v listopadu.