Tři roky od konce Přednádraží: Obyvatelé vzpomínají, domy chátrají

Přesně před třemi roky vyvrcholily spory v ostravské lokalitě Přednádraží obývané hlavně chudými romskými rodinami. Stavební úřad tehdy nařídil, že se nájemníci musí 4. srpna do půlnoci vystěhovat, zdůvodnil to nefunkční kanalizací a havarijním stavem domů. Dnes jsou z nich opuštěné trosky a stále jsou na prodej. Lidé z Přednádraží získali většinou náhradní byty.

Demonstrace za sociální bydlení v Ostravě
Zdroj: ČTO Autor: Martin Straka

Co bude dál s lokalitou Přednádraží, není jasné. Firma bývalého majitele domů Oldřicha Roztočila skončila kvůli dluhům v insolvenci, domy v dražbě. Už dvakrát nepřinesla výsledek. Nyní se ale ohlásil zájemce. Insolvenční správce zatím nechce říct, o koho jde ani jaké má s domy záměry. Okolní pozemky patří Správě železniční dopravní cesty, která je nechce prodat.

„Pozemky nepouštíme, důvod je jednoduchý. Do budoucna by právě tímto územím měla vést vysokorychlostní trať,“ uvedl mluvčí železniční správy Jakub Ptačinský. Organizace by je navíc mohla potřebovat i v případě, že se pustí do rekonstrukce nedalekého nádraží.

Konec začal odstávkou vody a zničenou kanalizací

Konec lokality Přednádraží vyvrcholil odstávkou vody a sporem o zničenou kanalizaci. Nebylo jasné, komu patří, a tak ji nikdo neopravoval. Domy se staly neobyvatelnými. Bývalý vlastník tvrdil, že celá kanalizace spadá do majetku magistrátu. Město ale oponovalo, že jde pouze o kanalizační přípojky, které má na starosti vlastník. Stavební úřad nařídil vystěhování obyvatel.

Asi dvě stě lidí, kteří v zchátralém komplexu cihlových domů žili, nechtěli odejít. Tvrdili, že nemají kam, podepisovali petice, protestovali před magistrátem. Někteří strávili v otřesných hygienických podmínkách ještě zimu a následující jaro. Bývalý majitel na ně dokonce podal trestní oznámení.

Vishwanatan: Je to pro mne velké zklamání

Přesto dodnes vzpomínají, jak se jim tam dobře bydlelo. „Lidé, kteří tam žili, spolu vycházeli dobře, dobře se tam žilo,“ řekla například Rozálie Makuňová, která tam bydlela s rodinou třináct let. „Krásně jsme se tam bavili. Bohužel, je to pryč,“ říkají další bývalí nájemníci, kteří získali náhradní byty v Riegrově ulici v Ostravě-Hrušově, která patří k sociálně vyloučeným lokalitám.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

UVR Ostrava: Tři roky od vystěhování Romů z Přednádraží

Oporou jim byl po celou dobu předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan, který se snaží získat sponzora na záchranu domů. Přes Open Society Fund se obrátil i na budapešťskou organizaci multimiliardáře Georga Sorose. I když od něho nějakou podporu získal, na účast v dražbě to nestačilo. „Stále věřím, že i takto zničené domy se dají zachránit. Stálo by to za to, protože mají duši a jsou součástí dějin Ostravy,“ řekl Vishwanathan. Dodal, že mnozí z bývalých nájemníků by se tam rádi vrátili. „Je to ale těžší, než jsem si myslel,“ uznal. Že tak celá kauza dopadla, je pro něho velkým zklamáním.

video UVR Ostrava: Rozhovor s Kumarem Vishwanathanem
Video Události v regionech (Ostrava)
video

UVR Ostrava: Rozhovor s Kumarem Vishwanathanem