Farmářské ceny ovoce a zeleniny jsou podle zelinářů na minimu. Náklady ale rostou

Letošní úroda zeleniny zatím vypadá slibně a ceny, za které prodávají její tuzemští pěstitelé, jsou nyní na svém minimu. Řekl to při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Spotřebitelské ceny zeleniny na pultech prodejen jsou podle něj stále závislejší na politice obchodních řetězců, které často využívají výkyvy na trhu a prodejní ceny neúměrně zvyšují či naopak snižují.

Zelináři jsou zhruba uprostřed sklizně podzimních druhů zelenin. Hlavních druhů polní zeleniny je podle předsedy Hanky dostatek v Česku i v okolních zemích, „Lze proto předpokládat, že ceny zemědělských výrobců zůstanou ještě několik týdnů na stávající úrovni,“ uvedl. Letošní rok byl z hlediska vývoje počasí poměrně příznivý, většině zeleniny prospěl dostatek deště. Hanka upozornil, že farmářské ceny zeleniny se už od loňského podzimu drží velmi nízko. „Odhady podzimní sklizně u nás i v okolních státech jsou dobré, o to větší boj za férovou cenu nás čeká,“ poznamenal.

Hanka s odkazem na data Českého statistického úřadu řekl, že za prvních osm letošních měsíců meziročně výrazně klesla například farmářská cena cibule, naopak cena hlávkového salátu vzrostla. „Ve srovnání s rokem 2019 jsou ale ceny zemědělských výrobců u většiny druhů zeleniny významně nižší, a to v průměru o zhruba 17 procent. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Veškeré vstupy zdražily a my prodáváme za podobné ceny jako před dvaceti lety,“ upozornil Hanka.

Tlak obchodních řetězců

Podle předsedy zelinářů se stále více rozevírají nůžky mezi cenami zemědělských výrobců a spotřebitelských cenami zeleniny. „Běžně vídáme na pultech obchodů prodejní ceny, které jsou více než dvojnásobné oproti cenám zemědělských výrobců. Na druhou stranu při plánovaných akcích se prodává pod nákupní cenou,“ řekl.

Extrémně nízké prodejní ceny pak podle něj vytváří enormní tlak na pěstitele, aby prodávali zeleninu za ceny, které nepokrývají výrobní náklady. Aktuálně velmi nízké farmářské ceny mohou podle Hanky způsobit opětovný pokles pěstebních ploch hlavních druhů zeleniny. „Nechceme být marketingovým nástrojem obchodních řetězců, cena by měla být férová pro pěstitele i pro spotřebitele,“ dodal. V Česku jsou evidovány více než čtyři stovky pěstitelů zeleniny. Největší plochu na tuzemských polích se zeleninou zabírá cibule, zelí, hrách a mrkev.

Letošní rok je Mezinárodním rokem ovoce a zeleniny, proto si také podzimní Flora Olomouc připomene jejich význam pro člověka i zdravé způsoby pěstování. Loni podzimní Flora kvůli sílící pandemii koronaviru zaznamenala zhruba poloviční návštěvnost oproti roku 2019, kdy si výstavu nenechalo ujít dvacet tisíc zájemců. Loni se konala pouze letní a podzimní varianta výstavy, jarní část byla loni i letos zrušena.