Vesty vodákům na kajacích a raftech zachraňují životy. Až čtyřicet procent lidí je ale neobléká

Plavební správa i majitelé půjčoven apelují na vodáky, aby nosili záchranné vesty. Ve středu například zachránily životy pětičlenné rodině na řece Moravě. Zhruba čtyřicet procent lidí, kteří se na kanoi, kajaku nebo raftu vydají na řeku, si vestu neoblékne.

Ve středu se kanoe se dvěma dospělými a třemi dětmi převrhla u obce Vnorovy. Splouvali jez, který je považovaný za nesjízdný a smrtelně nebezpečný. Zachránili je hasiči a také vesty. „Odsuzuju, že se někdo pustí na vodu s tím, že jde na jez, který se nesmí splouvat,“ řekl předseda sdružení půjčoven lodí na Vltavě Radek Šťovíček.

Další rodina, tentokrát na Vltavě, také nevyrazila bez vest. „Děti vesty mají a my si je vezmeme, kdyby byl nějaký divočejší úsek,“ řekla matka dvou dětí Dita.

Povinné by měly být aspoň u dětí

V půjčovně u Vltavy si vestu bere zhruba čtyřicet procent dospělých vodáků. „Vesta u dětí by měla být stoprocentně povinná, u dospěláků bych to nechal na jejich uvážení,“ řekl majitel půjčovny lodí Ka-servis Milan Litvan.

Někdo ji má na sobě, jiný v lodi a obléká si ji pouze na jez. Vltavu splouvají v létě převážné nezkušení lidé. „Bereme si vesty, protože to určitě není zbytečné, vesta nadnáší,“ řekla vodačka Vendula Tajovská. „Vesta je nejen plovací, ale zároveň vás chrání proti pomlácení,“ dodal Litvan.

Jen výjimečně může uškodit, většinou pomáhá zpátky na hladinu. Zájem o ně roste i v největší půjčovně na Vltavě. „Vesty si bere zhruba šedesát, sedmdesát procent dospělých,“ řekla Anna Boudová z půjčovny Inge Tour.

Vesty půjčovny většinou dávají k vybavení

Podle vyhlášky staré šest let nejsou pro vodáky v Česku povinné. Plavidla poháněná lidskou silou – například kanoe, kajaky nebo rafty – mají totiž výjimku. „To, že některé půjčovny plavidel mají tuto povinnost (vesty) zakotvenou ve vnitřních provozních řádech, je možné, ale právní norma tuto povinnost neukládá,“ poznamenala ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Státní plavební správa nicméně pomůcky doporučuje a servisy je lidem nabízejí. „Záchranná vesta se dává vždycky každému klientovi, a je na jeho rozhodnutí, jestli si ji vezme nebo ne,“ řekl Radek Šťovíček. Podle jeho zkušeností lidí s vestami na vodě přibývá. Půjčovny by je měly mít započítané v ceně vodáckého vybavení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Změnily se jízdní řády na železnici

Víc regionálních, dálkových, ale i mezinárodních spojů třeba do Polska, Německa nebo do Kodaně. Začal platit nový jízdní řád na železnici. Změny hlásí jak České dráhy, tak soukromníci. Cestujícím slibují větší komfort i více bezbariérových vlaků. Změny se částečně týkají i cen jízdného a využití slev. Například ve všech spojích mezi Prahou a Ostravou bude povinná místenka. Celoplošné zdražení třeba u Českých drah bude zhruba odpovídat inflaci. Výrazněji vzrostou ceny v rámci integrované dopravy Královéhradeckého a Pardubického kraje.
před 6 hhodinami

Pohřešovaný chlapec ze Zlínska byl asi unesen, policie zadržela jednoho muže

Chlapec ze Zlínska, po kterém od čtvrtka pátrala policie a v neděli jej našla, byl zřejmě unesený a vězněný na chatě v obci Žlutava. Jeho volání o pomoc slyšeli kolemjdoucí a zavolali policii. Policie zadržela jednoho muže, uvedla na síti X. Dříve policisté uvedli, že nalezený chlapec je v pořádku a byl převezen na zdravotní vyšetření. Našli ho kolem 14:00.
před 10 hhodinami

Jan Birke opouští SOCDEM

Dlouholetý starosta Náchoda a bývalý poslanec Jan Birke ukončil téměř po třiceti letech své členství v SOCDEM. Přiměly ho k tomu výsledky sobotního sjezdu strany i složení nového vedení sociální demokracie. Kritizoval rovněž návrh na prodej Kulturního domu Střelnice v Hradci Králové, který straně patří. Vyplynulo to z jeho nedělního prohlášení.
před 11 hhodinami

Michelin posune Česko na světové mapě gastronomie, míní odborníci

Michelinův průvodce rozdal prestižní hvězdy restauracím. Také letos uspěly podniky z Česka, je jich však více než dříve a nachází se i mimo Prahu. Podle herce, blogera a autora Gastromapy Lukáše Hejlíka posune úspěch oceněných restaurací českou gastronomii výš na světové mapě. S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle kterého díky tomu Česko nebude dírou na mapě Michelinu. O současné české gastronomii, jejím rozvoji, ale i problémech debatovali hosté v Událostech, komentářích z ekonomiky, kterými provázely Nina Ortová a Jitka Fialková.
před 17 hhodinami

Obce podporují mladé rodiny. Za novorozence nabízí rodičům i deset tisíc korun

Odchod mladých a malá porodnost. Mnohá menší města a obce se potýkají s postupným vylidňováním. Řada z nich proto například zvyšuje finanční příspěvek na novorozence. Od příštího roku dostanou dvojnásobnou částku – tedy deset tisíc korun – děti ve městě Brumov-Bylnice. Stejný příspěvek mají od letošního července i pro rodiče v Jeseníku nebo Valašských Kloboukách. Naopak obec Modrava letos příspěvek snížila z původních šedesáti tisíc na nynějších deset tisíc korun.
před 19 hhodinami

Zlomek lidí z pohyblivého domu v Chomutově smí domů

Část lidí vystěhovaných z chomutovského panelového domu se může před Vánocemi vrátit. Rozhodl o tom statik. Budova se dala do pohybu koncem léta. Geologové podloží prozkoumávali dvacetimetrovými vrty, přesnou příčinu prudkých pohybů ale zatím stále odhadují. Podle primátora Milana Märce (Nový Sever) mohlo jít o důsledek propadu šachty z 19. století.
před 20 hhodinami

Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla, která mají zajistit větší ochranu půdy před erozí způsobenou kromě vody i větrem. Agrární komoře vadí, že s ní resort změny dostatečně neprojednal a není ani úplně jasné, jak se budou posuzovat jednotlivé případy. Vyhlášku kritizují i Motoristé. Nová pravidla mají platit od července.
před 20 hhodinami

Začínajícím lékařům by v regionech s nedostupnou péčí mohly přispět pojišťovny

Lékařům na startu kariéry by v příštím roce mohly začít přispívat zdravotní pojišťovny, rozdělit chtějí přes sto milionů do lokalit, kde je péče nedostatková. Po dokončení specializace by museli v regionu dál pracovat. Jde o peníze navíc k dotacím na takzvaná rezidenční místa pro začínající lékaře. Ministerstvo jich letos schválilo celkem 250, půjde na ně přes půl miliardy. Odborné společnosti ale dlouhodobě upozorňují, že to nestačí.
13. 12. 2025
Načítání...