Smetanovu Litomyšl odstartuje koncert České filharmonie. Kapacita hlediště bude omezena

Koncertem České filharmonie na zámeckém nádvoří začne ve čtvrtek ve čtvrt na devět večer 63. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Až do 11. července nabídne třicítku pořadů a doprovodnou scénu Festivalové zahrady. Kvůli protiepidemickým opatřením je kapacita hlediště omezena a diváci musí před vstupem doložit test s negativním výsledkem, potvrzení o očkování nebo o prodělání covidu-19.

Video Události v regionech (Praha)
video

Začíná Smetanova Litomyšl

Během festivalu zazní například cyklus symfonických básní Má Vlast Bedřicha Smetany v podání České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem. Hudebně-literárním pořadem Klíče od domova k 180. výročí narození Antonína Dvořáka bude provázet Jiří Lábus.

Na milovníky opery bude čekat nová inscenace La bohéme Giacoma Pucciniho, festivalová premiéra Evžena Oněgina Petra Iljiče Čajkovského, Rusalka Antonína Dvořáka a premiéra nové inscenace Hubičky Bedřicha Smetany.

Na zámku v Nových Hradech se uskuteční několik představení autorského projektu Magdaleny Švecové zahrnujících fragmenty z Nářku Ariadny Claudia Monteverdiho, melodramatu Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a jednoaktové opery Bohuslava Martinů Ariadna.

Na závěr festivalu je připraven koncert složený z děl se španělskou tematikou v podání Orchestru PKF — Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským. Uskuteční se na zámeckém nádvoří.

Program 63. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl najdete zde.

Loni návštěvníků festivalu výrazně ubylo

V roce 2020 byl program zkrácen z 25 na 11 dní. Navštívilo ho 7500 návštěvníků, v roce 2019 jich přitom bylo až třicet tisíc. „Letošní ročník doznal také změn. Z původního 10. června se termín přesunul na začátek prázdnin a je opět ve zkrácené formě,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. 

Aktuálně je možné zaplnit 75 procent kapacity hlediště. Návštěvník pořadu nesmí vykazovat klinické příznaky onemocnění covid-19, před vstupem do hlediště je stále povinen se prokázat negativním testem, potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19.