Napravování škod způsobených kybernetickým útokem na magistrát v Olomouci může trvat dva týdny

Odborníci pokračují v řešení následků středečního kybernetického útoku na datovou síť magistrátu v Olomouci. Postup koordinuje speciální pracovní skupina. Mimo provoz jsou i pevné linky ve většině budov magistrátu. Radnice podala ve čtvrtek odpoledne trestní oznámení na neznámého pachatele.

Napravování škod způsobených kybernetickým útokem na datovou síť magistrátu v Olomouci bude podle odhadu odborníků trvat zhruba dva týdny. Některé úřední činnosti by mohly být obnoveny průběžně už dříve. „Mimo provoz nyní zůstává přibližně 90 procent agendy magistrátu,“ řekl mluvčí radnice Michal Folta.

Terčem kybernetického útoku se datová síť magistrátu stala v noci z úterý na středu. Od středečních časných ranních hodin byly z bezpečnostních důvodů odstaveny z provozu všechny subsystémy magistrátní datové sítě. Mimo provoz je podle Folty veškerá činnost na počítačové síti i služební e-mailové adresy pracovníků magistrátu.

„Vedení města ve čtvrtek podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Magistrát kromě toho informoval o napadení a vývoji situace také Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a informovat bude i další veřejné instituce. Odborníci nyní intenzivně pracují na nápravě situace i na vytvoření provizorních komunikačních kanálů,“ uvedl Folta.

Datovou síť poškozenou kybernetickým útokem druhým dnem zprovozňuje tým specialistů z IT oddělení magistrátu a tří specializovaných externích firem. Na koordinaci postupu se podílí speciální pracovní skupina. Ve většině budov magistrátu jsou mimo provoz také pevné telefonní linky, byť se volajícímu ozývá vyzváněcí tón. „Prosíme proto občany, aby v případě potřeby používali mobilní kontakty uvedené na webu města. V provozu i nadále zůstávají oficiální webové stránky města, které hostují na externím úložišti, tudíž nebyly napadeny,“ řekl Folta.

Administrativní činnosti evidence obyvatel nebo řidičských průkazů a motorových vozidel podle Folty fungují ve velmi omezeném režimu. „Zpracovávají žádosti podané ještě před vznikem problému. Je proto vhodnější obracet se zatím na úřady v sousedních městech, které řadu úkonů mohou také vyřídit,“ podotkl mluvčí.