Obora Jelenice na Opavsku zůstává zavřená. Soud ji přitom nařídil zpřístupnit

Obora Jelenice na Opavsku je stále uzavřená. Krajský soud v Ostravě ale loni v listopadu rozhodl, že ji má vlastník, společnost Opavská lesní, veřejnosti zpřístupnit. Obce Vítkov, Hradec nad Moravicí a Březová, které proti uzavření pro pěší a cyklisty bojují. Chystají další právní kroky, obrátí se znovu na soud.

Oborou Jelenice vede frekventovaná trasa využívaná hojně cyklisty a turisty. Firma pořádající komerční lovy ale chce, aby byla oblast pro veřejnost uzavřená kvůli údajnému rušení zvěře.

Krajský soud v Ostravě v listopadu rozhodl, že společnost Opavská lesní musí znovu umožnit turistům průchod a cyklistům průjezd oborou. Firma si ale podala kasační stížnost a Nejvyšší správní soud také požádala o odklad vykonatelnosti rozhodnutí ostravského soudu.

Obce se obrátí znovu na soud

„O kasační stížnosti soud ještě nerozhodl. Zamítl ale žádost o odložení otevření. Obora tak má být do vyřešení kasační stížnosti veřejnosti přístupná,“ poznamenal starosta Vítkova Pavel Smolka.

Dodal, že podle opakovaných zjištění je obora uzavřená. Opavská lesní rozhodnutí soudů dosud nerespektovala. „Připravujeme další právní kroky. Obrátíme se znovu na soud, který by měl otevření nařídit. Pak by bylo možné vymáhat i případné sankce,“ řekl Smolka. Správní náměstek Opavské lesní Tomáš Bittner se k tomu zatím nevyjádřil.

Nejdřív vznikla cyklostezka, pak obora

Zákaz vstupu do obory vydal loni v květnu odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí vítkovské radnice. Krajský soud v Ostravě opatření zrušil. Kasační stížnost proti tomuto rozhodnutí ale nemá odkladný účinek. Starosta Vítkova Smolka rozhodnutí uvítal.

„Je vidět, že spravedlnost ještě existuje. Veřejné blaho je nad soukromým zájmem,“ řekl loni po rozhodnutí soudu. Dodal, že nejprve vznikla cyklostezka a průchod územím, až potom obora. „Od začátku věděli, že oboru budou provozovat s tímto břemenem,“ uvedl.

Obora Jelenice byla vybudována na místech původní panské obory, která byla zrušena v roce 1898. Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od loňského jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku loňského března přes tisíc lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně. Oboru začala firma stavět na pozemcích pronajatých od Lesů ČR. Zkolaudovala ji v roce 2001, od roku 2018 pozemky Opavská lesní vlastní.