Vláda vyčlenila vojáky na boj s koronavirem, pomoct by mohli na Karvinsku nebo na Novojičínsku

Vláda vyčlenila až 68 vojáků na pomoc hygienikům v boji s novým koronavirem. V případě potřeby posílí odběrové týmy, které testují lidi na koronavirus. V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední nedělní aktualizace dat do brzkého pondělního odpoledne 36 případů nákazy koronavirem. Situace se podle hygieničky Pavly Svrčilové ale uklidňuje, výjimku tvoří firmy, které zaměstnávají pendlery z Polska. 

Armáda s testováním pomáhala i v uplynulých měsících. Po skončení nouzového stavu ale podle ministerstva obrany nelze bez přijetí nové právní úpravy vojáky na pomoc ministerstvu zdravotnictví či krajským hygienickým stanicím vyslat.

„Vyčleněné síly a prostředky armády budou využity k provádění epidemiologického šetření, provádění odběrů biologického materiálu k diagnostickým testům a k participaci na řízení a koordinaci činností vedoucích ke zvládnutí epidemie covid-19,“ uvedl Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Vojáci by se do testování mohli zapojit v ohniscích pandemie třeba na Karvinsku nebo na Novojičínsku. O nasazení armády při plošném testování pracovníků OKD vládu požádal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Řekl, že bez pomoci armády není možné šest tisíc zaměstnanců OKD otestovat.

Video Události
video

Události ČT: Situace se podle hygieničky Pavly Svrčilové uklidňuje

Nejproblematičtější jsou uzavřené budovy 

Přenos nemoci covid-19 je podle hygieničky Pavly Svrčilové nejčastější v uzavřených prostorách a mezi rodinnými příslušníky. Akce ve volném prostoru podle ní takovým rizikem nejsou. Velký problém je ve firmách na Ostravsku a Novojičínsku, které zaměstnávají pendlery.

„Řešíme pět firem nejenom na Karvinsku, ale spíš je to Ostravsko, Novojičínsko, kde jsou velké průmyslové zóny,“ řekla hygienička Svrčilová. „Minulý týden jsme předávali polským kolegům 9 nemocných osob a šestnáct kontaktů,“ dodala.

Ve společnosti Varroc Lighting na Novojičínsku onemocnělo včetně pendlerů 23 lidí. Hygienici proto nařídili ve firmě plošné testování.

Video Brífink bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje
video

Brífink bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje

Zdroj: ČT24
 

Krajská hygienická stanice Ostrava uvádí k pondělí v regionu 3371 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dříve poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Statistika, kterou na svých stránkách ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu udává kumulativně 3727 nemocných od počátku pandemie. Z grafů chytré karantény zveřejněných v pondělí vyplývá, že nepřibývá zemřelých, kterých zůstává 67 (62 podle údajů hygieniků), a výrazně se nemění ani počet hospitalizovaných.