Na procházku, výstavu nebo koncert. Brněnské biskupství zpřístupnilo zahrady pod Petrovem

Brněnské biskupství opravilo a zpřístupnilo veřejnosti historické zahrady pod Petrovem. Vznikl tak prostor pro odpočinek, setkávání i kulturní akce. Lidé se tam dostanou nově zřízeným průchodem od katedrály, případně z Petrské ulice. Celkové náklady se vyšplhaly na více než čtrnáct milionů korun.

Na jihozápadních svazích Petrova, na jehož vrcholku stojí brněnská katedrála svatých Petra a Pavla, jsou volně přístupné Denisovy sady. Východně od katedrály si mohou zájemci projít nedávno rekonstruované Kapucínské zahrady. Nyní otevřená zahrada leží severně od chrámu, směrem k uličce Václava Havla a Zelnému trhu. Jde o historickou součást petrovského areálu, národní kulturní památky, kterou kromě katedrály tvoří také okolní budovy.

V zahradách pod Petrovem pracovali arboristé i stavbaři, vysadili nové rostliny a dřeviny, opravili historické zdi, restaurovali sochy svaté Barbory a Jana Nepomuckého, obnovili průchozí portál mezi katedrálou a zahradami, za kterým vybudovali točité schodiště.

„Prostor zahrady byl ovocný sad, který byl už poněkud starší. Hospodářské budovy byly také v žalostném stavu, takové skladiště všeho možného,“ popsal biskupský vikář pro pastoraci a vzdělávání Biskupství brněnského Roman Kubín.

Expozice představí nejvýraznější umělecké slohy

V interiéru někdejšího hospodářského zázemí vznikl prostor pro expozici. „Představuje tři nejvýraznější umělecké slohy, a to románský, gotický a barokní. Návštěvníci si mohou nejen udělat obrázek o tom, jaké byly zdobné prvky, ale také představu o tom, jak fungují architektonické principy,“ vysvětlil Martin Motyčka z Diecézního muzea v Brně.

Výstavy budou i venku, v plánu je pravidelná obměna. V následujících pěti letech představí venkovní expozice čtyřiadvacet architektonicky zajímavých kostelů brněnské diecéze z 12. až 18. století.

Na období letních prázdnin plánuje v prostorách zahrad Diecézní muzeum příměstské tábory. Během roku potom školní vzdělávací programy. Zároveň tady budou taky kulturní akce a pro veřejnost budou zahrady otevřené ve všední dny vždy od deseti do šestnácti hodin. V pozdějších hodinách budou místo využívat různé spolky, které s brněnskou diecézí dlouhodobě spolupracují.