Co se smí v památkově cenné Lednici postavit? Ústavní soud se zastal radnice

Ústavní soud se zastal obce Lednice na Břeclavsku, která si stěžovala na nepřiměřené zasahování do práv na její samosprávu. Ministerstva místního rozvoje a kultury totiž pro účely územního plánování omezila v obci, jež je součástí Lednicko-valtického areálu chráněného UNESCO, výstavbu a také například instalaci solárních panelů.

Video Události v regionech (Brno)
video

Ústavní soud se zastal Lednice

Zdroj: ČT24

Podle dohody ministerstev z roku 2015 se například nemají v Lednici stavět bytové domy poblíž jedné z lednických alejí. Jedním z argumentů památkářů bylo, že by nová zástavba zničila panoramatický pohled na Lednici. Siluetu zámku je z místa předpokládané výstavby skutečně možné zahlédnout, ale nad střechou chátrajícího zemědělského statku.

„Vznikl by bytový dům, kde bychom mohli zvolit vhodné architektonické prvky, aby to vylepšilo panoramatický pohled, čili ten argument je naprosto lichý,“ řekl starosta Lednice Libor Kabát (Sdružení nestraníků). Dalším zatím nesplněným přáním Lednice je odstavné parkoviště u odbočky na Janův hrad. V obci také platí plošný zákaz umisťování solárních panelů na střechách domů.

Lednická radnice v postupu obou ministerstev spatřovala zásah do práva na samosprávu. Ministerstva prý rozhodovala o právech obce, ale bez její účasti, a proto obec podala žalobu k Městskému soudu v Praze a posléze také kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ale neuspěla.

Omezení podle obecných soudů nepřiměřená nebyla 

Podle zrušeného rozhodnutí městského soudu nebyla omezení, která plynula z dohody ministerstev, nepřiměřená. Jejich cílem bylo ochránit památkové hodnoty a předejít nevratným zásahům. Také podle Nejvyššího správního soudu představovala dohoda vyvážený kompromis mezi veřejnými zájmy a právem obce na samosprávu. Řešení navržená obcí by prý zachování památkové hodnoty zóny Lednicko-valtického areálu nezaručovala. 

Podle ústavních soudců je ale plošný zákaz umísťování solárních panelů silným zásahem do práva na rozvoj obce a i do práv vlastníků nemovitostí. Správní soud se musí podrobněji zabývat i dalšími výhradami Lednice, například v otázce záchytného parkoviště.

Nález Ústavního soudu 223.03 KB

„To, zda bude chtít obec řešit problematiku parkování povrchovým záchytným parkovištěm, nebo pravděpodobně podstatně nákladnějším parkovištěm podzemním, je primárně věcí demokraticky zvolených orgánů obce. Soudy by měly být s ohledem na zásadu soudního sebeomezení při hodnocení těchto otázek zdrženlivé,“ stojí v nálezu.

Starosta Lednice Libor Kabát rozhodnutí soudu přivítal. „Je potěšující, že se nás Ústavní soud zastal. Jen mne mrzí, že jsme museli jít až k této poslední instanci ve věcech, o kterých se domnívám, že jsou naprosto zásadní. Je ústavním právem obce, aby stanovovala své záměry, a pokud nám někdo tyto záměry v územním plánování rozporuje, tak by tak měl činit na základě platných zákonů a jednoznačných odůvodněných závěrů,“ řekl. 

Lednice patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Česku. Magnetem je zejména zámek s parkem, v okolí je také řada dalších památkově chráněných staveb. Turisté do Lednice jezdí také za vínem nebo kvůli lázeňským službám.