Lahve na kyslík vyrábí ostravská firma ve čtyřech směnách. Největší objednávky má z Itálie a Španělska

Ostravská společnost Vítkovice Cylinders, která vyrábí medicinální láhve na kyslík, dusík a rajský plyn, jede na maximum své kapacity. Lahve, které se používají mimo jiné při plicní ventilaci při těžkém průběhu nemoci COVID-19, míří z Ostravy nejčastěji do Španělska a do Itálie.

Vysokotlaké ocelové lahve
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

To, co zaměstnanci firmy vyrobili za rok, musí zvládnout za jeden měsíc. Lahví, které zachraňují lidské životy, denně vznikne až dva tisíce. Ve vítkovické lahvárně pracuje šest set lidí, většina z nich v těchto dnech přesčas.

Výroba jede denně ve čtyřech směnách. „Co se týče materiálu, lahve vyrábíme jak z trubek, tak speciální protlačovací technologií. Dodávky máme z železáren Podbrezová, ale i importované, vozíme je z celého světa,“ řekl generální ředitel firmy Vítkovice Cylinders Jiří Brož.

„Země kolem nás se evidentně snaží zásobit pro případ, že by zdravotníci museli fungovat v improvizovaných podmínkách pro tisíce nemocných koronavirem. Obrovské požadavky přicházejí především z Itálie a Španělska, kde je vlna pandemie podstatně větší než u nás,“ řekl předseda dozorčí rady skupiny Cylinders Holding Jan Světlík.

Z firmy odjíždí dvacet kamionů denně

Lahve na kyslík, dusík, nebo CO2 odveze z ostravské společnosti denně patnáct až dvacet kamionů. Firma přitom počítá, že jich v dalších týdnech bude ještě více. Potom zřejmě bude potřebovat přijmout i brigádníky.

Cylinders Holding produkuje vysokotlaké ocelové láhve a jejich aplikace, disponuje také speciální technologií na výrobu tlakových nádrží pro vodík a technické plyny. Vyprodukuje zhruba milion vysokotlakých ocelových lahví ročně.

Holding působí také v Polsku, Chorvatsku, Německu, Velké Británii, Spojených arabských emirátech a Rusku. Celý má okolo tisíce zaměstnanců.