Státní zastupitelství zastavilo stíhání starosty Kroměříže. Ten bude chtít od státu odškodnění

Okresní státní zastupitelství v Kroměříži v úterý oficiálně potvrdilo, že zastavilo stíhání kroměřížského starosty Jaroslava Němce (Nezávislí). Toho obvinila policie letos v září v souvislosti s přijatými právními službami, které se týkaly uzavření akcionářské dohody ve firmě Vodovody a kanalizace. Jaroslav Němec řekl, že bude požadovat po státu odškodnění.

Starosta Kroměříže Jaroslav Němec (Nezávislí)
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Státní zástupce podle Okresního státního zastupitelství vydal usnesení, kterým zrušil usnesení policie o zahájení trestního stíhání a případ starosty Kroměříže Jaroslava Němce odložil.

„Zjištěné pochybnosti týkající se postupu města před a při schvalování jedné z daných smluv o právním zastoupení, které vedly policejní orgán k zahájení trestního stíhání, nejsou takového charakteru, aby mohly odůvodnit naplnění všech znaků skutkové podstaty stíhaných či jiných trestných činů, a tím odůvodnit trestní odpovědnost zúčastněných osob,“ uvedlo zastupitelství v tiskové zprávě. Proti tomuto usnesení není přípustný žádný opravný prostředek.

Za zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozilo Jaroslavu Němcovi v případě prokázání viny až deset let vězení.

„Budu chtít po státu odškodnění za ten rok a půl trestního řízení. Rada města bude rozhodovat o tom, jestli odškodné nebude požadovat i město,“ řekl Jaroslav Němec. Podle něj muselo v této souvislosti město vynaložit nemalé finanční prostředky na právníky. „Právní služby stály statisíce korun. I běžní zaměstnanci městského úřadu museli spolupracovat s policií, museli dělat nad rámec svých povinností,“ vysvětlil.

Trestní oznámení podal anonym

Trestní oznámení podal anonym před loňskými komunálními volbami, Němec ho proto chápe jako součást politického boje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže před časem uvedl, že radnice při uzavírání smluv nepochybila.

Starosta i vedení města dlouhodobě tvrdili, že se ničeho nezákonného nedopustili. „Pořád se podivujeme, proč anonymní oznámení nešlo vyřešit mnohem rychleji, protože všechny podklady, které jsme policii dali, tak se posledního tři čtvrtě roku vůbec neměnily. Osobní dopad na mou rodinu, děti, manželku, byl samozřejmě velký. Celá rodina byla pod tlakem. Není jednoduché chodit po ulici, když jste trestně stíhaný,“ řekl Jaroslav Němec.

Město podle něj zadávalo právní služby postupně formou zakázek malého rozsahu. „Zjednodušeně řečeno, nejprve bylo potřeba zjistit, co je možné udělat. Poté jsme zadali právní služby za účelem vypracování akcionářské dohody. Nebylo přitom jisté, zda se to podaří a zda bude skutečně přijata. Další právní služby bylo nutné objednat v souvislosti s útoky, které se objevily po přijetí akcionářské dohody,“ vysvětlil starosta Kroměříže.

Akcionářskou dohodu ve VaK uzavřela města Kroměříž a Morkovice-Slížany a obce Dřínov a Zborovice. Dohoda lidem podle vedení kroměřížské radnice na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí u měst a obcí, a ne u privátních subjektů.