Policie stíhá starostu Kroměříže kvůli dohodě s vodárnami. Podle něj jde o součást politického boje

Policie zahájila trestní stíhání kroměřížského starosty Jaroslava Němce (Nezávislí). Obvinění se týká zadaných právních služeb souvisejících s uzavřením akcionářské dohody mezi akcionáři společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) v roce 2016. Starosta je však přesvědčený, že město postupovalo správně, podpořili ho i místostarostové města. Policie se zatím k případu nechce vyjadřovat.

Starosta Kroměříže Jaroslav Němec (Nezávislí)
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Trestní oznámení na starostu Kroměříže podal anonym krátce před loňskými komunálními volbami, Jaroslav Němec ho proto chápe jako součást politického boje. Věcí se z rozhodnutí žalobce více než rok zabývala policie v Uherském Hradišti. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) před časem uvedl, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. Uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová řekla, že na pokyn státního zástupce z Kroměříže nebude policie k případu poskytovat žádné informace.

Kroměřížská okresní státní zástupkyně Jana Kranzová sdělila, že kvůli neveřejnosti přípravného řízení nelze uvést informace umožňující zjištění totožnosti osoby, proti níž se trestní řízení vede. Potvrdila ale, že jeden z jejích kolegů dozoruje přípravné řízení, které vede policie pro zločiny zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Trestní řízení se týká okolností uzavírání smluv o poskytování právních služeb,“ uvedla státní zástupkyně.

Starosta je přesvědčený, že město postupovalo správně

Sám starosta ale pochybení odmítá: „Na začátku město nemělo představu, jak zajistit, aby VaK zůstal v rukou měst a obcí. Zadávali jsme proto právní služby postupně formou zakázek malého rozsahu. Zjednodušeně řečeno, nejprve bylo potřeba zjistit, co je možné udělat. Poté jsme zadali právní služby za účelem vypracování akcionářské dohody. Nebylo přitom jisté, zda se to podaří a zda bude skutečně přijata. Další právní služby bylo nutné objednat v souvislosti s útoky, které se objevily po přijetí akcionářské dohody,“ vysvětlil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

„Stojím si za tím, že akcionářská dohoda mezi akcionáři VaK je pro obyvatele Kroměříže a celého Kroměřížska přínosem. Dohoda lidem na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí u měst a obcí, a ne u privátních subjektů,“

Jaroslav Němec (Nezávislí)

Facebookový profil

Starostu podpořili členové vedení města. „Uzavření akcionářské dohody ve VaK považujeme za správný krok, který občanům přinesl prospěch,“ uvedli místostarostové Daniela Hebnarová (ODS), Vít Peštuka (za Zdravé Kroměřížsko), Karel Holík (ČSSD) a Vratislav Krejčíř (Piráti).

Advokátka města se chce obrátit na Ústavní soud

Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, která město ve věci zastupuje, ze všech materiálů vyžádaných policií vyplývá, že akcionářská dohoda byla uzavřena v souladu se zákonem. Státní zastupitelství však podle mluvčího radnice Jana Vondráška aktuálně vydalo usnesení, kde ustanovuje městu ve věci opatrovníka, takže by Zwyrtek Hamplová nemohla město v pozici poškozeného zastupovat. Proti tomu se radnice zřejmě bude bránit.

„Odebrat městu právo na samosprávu a svěřit ji do rukou jednoho z advokátů, aby ten rozhodoval za řádně zvolené zastupitele, nemůže v této zemi nikdo, tedy ani státní zástupce. Půjdeme s daným usnesením k Ústavnímu soudu, protože dané rozhodnutí nemůže obstát,“ uvedla advokátka.

Akcionářská dohoda ve VaK byla uzavřena na podzim 2016 mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice. Podnět k ÚOHS i trestní oznámení na policii přišlo až po necelých dvou letech.