Rezignoval ředitel nemocnice u svaté Anny. Zadlužené zařízení dostal do černých čísel

Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Martin Pavlík podal k 30. červnu rezignaci. Uvedla to mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Pavlík odchází z funkce po pěti letech, v nemocnici chce dál zůstat lékařem. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) se za Pavlíkova vedení výrazně zlepšily ekonomické výsledky, přesto zůstává nemocnice značně zadlužená. Na post ředitele ministerstvo vypíše v nejbližších dnech výběrové řízení.

Martin Pavlík
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

„Po pěti letech v čele velké fakultní nemocnice jsem vyhodnotil, že je nejvyšší čas vrátit se zpátky k medicíně. Myslím, že i z manažerského pohledu změna ve vedení nemocnici prospěje a posune ji dál,“ řekl Pavlík.

Odchází za situace, kdy nemocnice loni po letech ztrát hospodařila v kladných číslech. „Ministerstvu děkuji za důvěru a podporu, i díky které předávám nemocnici v nejlepším ekonomickém stavu, kterého šlo za dané situace dosáhnout,“ uvedl Pavlík.

Zdravotnické zařízení dlouhodobě řeší velké dluhy s ohledem na nižší platby z úhradové vyhlášky. Ke konci loňského roku přesáhly celkové závazky dvě miliardy korun. Závazky po splatnosti jsou necelá miliarda, zbytek jsou například faktury třeba za léky nebo krev, které jsou ještě ve splatnosti.

Nemocnice každoročně končila ve ztrátě kolem 200 milionů korun, loni se poprvé po letech dostala do kladných čísel, řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Výsledek hospodaření ale nemocnice teprve zveřejní.

Ministr Vojtěch: Řediteli je rozhodně za co poděkovat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Pavlíkovo působení v čele zařízení pochválil. „Nemocnice se každoročně z důvodu historicky špatně nastavených úhrad potýká s vysokými ztrátami. Za působení ředitele Martina Pavlíka se však podařilo její ekonomickou kondici výrazně zlepšit, a dnes tak hospodaří s nejlepšími výsledky za poslední dobu. Panu řediteli je tedy rozhodně za co poděkovat,“ řekl ministr. Dodal, že je rád, že chce Pavlík zůstat v nemocnici jako lékař.

Ministerstvo tak v krátké době hledá ředitele už třetí brněnské organizace. V únoru rezignoval po 18 letech ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský, v pondělí podal po pěti letech kvůli věku rezignaci ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík.