Trutnovsko se osypalo spalničkami. Ohniskem je zdejší závod Siemensu

Trutnovsko bojuje s rostoucím výskytem spalniček, kterými se v regionu nakazila už více než dvacítka lidí. Ohniskem tohoto vysoce infekčního onemocnění se stal zdejší závod společnosti Siemens, který kvůli němu dokonce musel omezit výrobu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Trutnovsko zasáhly spalničky

Za zdroj nákazy se považuje jeden ze zaměstnanců podniku, od kterého se během několika dní nakazilo dalších dvaadvacet lidí. Část nemocných je v domácí karanténě, drtivá většina ale leží na infekčním oddělení královéhradecké fakultní nemocnice – v současnosti se jedná o dvacítku osob.

„Někteří dostávají infuze, aby byli lépe hydratovaní. Tlumí se příznaky horečky a dalších potíží, které mají,“ popsala péči o pacienty nemocniční hygienička Lenka Hobzová. Hygienici navíc předpokládají, že počet nakažených ještě poroste.

Trutnovská nemocnice musela s ohledem na spalničky také prodloužit zákaz návštěv pacientů, který původně vydala kvůli chřipkové epidemii. Na výskyt protilátek se teď testují i její zdravotníci, kteří by mohli přijít do kontaktu s nakaženým člověkem.

Siemens musel omezit provoz

Dopad pak má šířící se onemocnění i na samotný Siemens. Kvůli absenci zaměstnanců musela továrna výrazně omezit výrobu a místo tří směn pracuje jedna, na kterou – jak uvedla mluvčí Siemensu Mariana Kellerová – „dochází pracovníci, kteří mají prokazatelně dost protilátek a nejsou nákazou ohroženi“.

Situace na Trutnovsku také potvrzuje problematický kurz, před kterým varovali zdravotníci už na začátku měsíce. Za první dva měsíce letošního roku se v Česku nakazilo spalničkami 170 lidí, z toho 76 v Praze. Za celý loňský rok přitom bylo v zemi 203 nemocných. Odborníci spojují nárůst počtu případů s odmítáním očkování. Proočkovanost populace totiž klesla pod úroveň, kdy se nemoc nešíří a chráněni jsou i neočkovaní.