Za prodej léků padly vysoké tresty. Bývalý lékař stráví 9 let za mřížemi, jeho komplic o dva více

Olomoucký vrchní soud ve středu po několika letech definitivně uzavřel kauzu dvou mužů, kteří nelegálně obchodovali s léky ze seznamu omamných a psychotropních látek. Bývalého ostravského vězeňského lékaře Antonína Strapinu soud poslal do vězení na devět let, trest mu tak oproti krajskému soudu snížil o dva roky.

Strapinovu komplici Vlastimilu Hýžovi uložil odvolací soud souhrnný trest 11 let, přihlédl k jeho předchozímu odsouzení na devět let za obdobnou trestnou činnost. Muži podle rozsudku prodali nelegálně léky za 5,6 milionu korun.

Strapinovi soud zakázal sedm let práci lékaře, zaplatit navíc musí peněžitý trest dva miliony korun. Vrchní soud se případem zabýval podruhé, v předchozím jednání kauzu vrátil kraji. 

Hýžu za obdobné jednání naopak vrchní soud v jiném procesu letos v dubnu pravomocně potrestal devíti lety vězení. Tento rozsudek se týkal období, kdy byl Hýža propuštěn z vazby po svém prvním zatčení. Tři měsíce po tom, co opustil celu, začal obchodovat s léky znovu. Podle vrchního soudu šlo o dva sbíhající se trestné činy, na místě bylo proto uložení souhrnného trestu.

Léky nabízeli přes internet

Bývalý lékař ostravské věznice Strapina podle obžaloby ve velkém nakupoval léky, které dál prodával se ziskem dalšímu obžalovanému a ten je pak nabízel přes internet. Celkem podle žalobkyně utržil více než 5,6 milionu korun.

Šlo o různé druhy medikamentů, například léky tlumící chuť k jídlu adipex nebo antidepresiva a léky tlumící úzkost, jako jsou neurol, lexaurin nebo xanax. Podle obžaloby se jeden z odběratelů nelegálně prodávaných tablet stal na těchto lécích závislý.