Muž v Ostravě zemřel po požití drogy, další je ve vážném stavu

Dvaatřicetiletý muž zemřel v pondělí v Ostravě po požití drogy, takzvaného syntetického kanabinoidu. O čtyři roky starší muž byl potom ve vážném stavu hospitalizován. Policisté navíc prověřují i další otravu u patnáctiletého chlapce, který rovněž v pondělí kouřil zatím neznámou rostlinnou hmotu a měl zdravotní potíže. Není jasné, zda spolu všechny případy souvisejí.

Oba třicátníci byli nalezeni okolo 17:30 ve vážném stavu v centru Ostravy. Kromě toho, že kouřili syntetický kanabinoid, také popíjeli alkohol. „Dvaatřicetiletého muže nalezli bez známek života policisté, kteří u něj byli první, prováděli nepřímou srdeční masáž. Ve snaze o záchranu pacienta pokračovali záchranáři rozšířenou resuscitací, a to za pomoci léků, přístrojového vybavení i defibrilačních výbojů,“ uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Muž ale nakonec po zhruba hodinové snaze o oživení zemřel. I starší z mužů byl podle Humpla v bezvědomí, ale srdce mu fungovalo, selhávalo však dýchání. V ohrožení života byl transportován do ostravské nemocnice, kde se dostal do péče týmu urgentního příjmu.

U zemřelého byla nařízena soudní pitva, spolupracovat bude policie také se znalci. Případ šetří jako nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Pachateli proto hrozí trest vězení až na 18 let.

Mladík měl halucinace

K intoxikovanému mladíkovi pak záchranáři vyjížděli zhruba okolo 12:30. Měl křeče a poruchu vědomí. V době zásahu záchranářů trpěl halucinacemi a dezorientací. Po prvotním ošetření ho posádka předala do další péče dětské ambulance Vítkovické nemocnice.

Syntetické kanabinoidy jsou látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí. Jsou často prodávány jako legální alternativy zakázaných látek.

Syntetický kanabinoid lze popsat jako sušenou rostlinnou hmotu podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. Uživatelé zpravidla tyto látky kouří. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě.