Policie loni zabavila nejvíc marihuany v historii. Do výroby drog se nově zapojily srbské gangy

Národní protidrogová centrála (NPC) zabavila loni v Česku téměř 1,1 tuny marihuany a odhalila 305 pěstíren. V obou případech šlo o rekordní množství za dobu existence speciálního policejního útvaru. Pervitinu policisté zajistili přes 93 kilogramů, zlikvidovali také 264 varen. Marihuana byla nadále společně s pervitinem nejrozšířenější tuzemskou drogou. Vyplývá to z výroční zprávy NPC.

U obou nejrozšířenějších drog pak policisté zaregistrovali nové trendy. Do byznysu s marihuanou se kromě vietnamských kriminálních skupin nově zapojily srbské gangy. „Významné zapojení některých etnik bývalé Jugoslávie do určitých odvětví drogové kriminality se již projevilo i v řadě evropských zemí,“ upozornila NPC v dokumentu.

V Česku tyto organizované skupiny zakládají a provozují velkoobjemové pěstírny a následně marihuanu také distribuují. Nejvíc pěstíren loni policie odhalila v Praze – 37. O jednu méně pak zlikvidovala ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Nejméně nelegálních pěstitelských ploch naopak bylo odhaleno v Královéhradeckém kraji, a to čtyři.

Česká marihuana podle NPC směřuje hlavně na domácí trh. Ve velkém množství se také vyváží do sousedních států, na Ukrajinu, do Maďarska či států v severní Evropě.

U pervitinu policisté zaznamenali, že vietnamské organizace přesunuly část výroby do Německa či Nizozemska, odkud pašují drogu zpět do ČR. Podle zprávy to je způsobené vazbami na krajany v těchto zemích, díky nimž tuzemské podsvětí využívá nemovitosti vhodné pro zřízení velkokapacitních laboratoří. Do nich pomocí kurýrů z různých států EU převáží z Česka chemikálie potřebné k výrobě pervitinu, který následně pašují zpět do země. 

Pašované léky jsou hlavně z Turecka

Protidrogová centrála upozorňuje, že laboratoře často bývají rozložené na více místech, oddělených podle jednotlivých fází výroby pervitinu, aby bylo co nejtěžší je odhalit. Zpravidla je gangy také umísťují mimo místo bydliště a po jednom až dvou výrobních cyklech je opouštějí a výrobu přesunou jinam. 

Dosud se k výrobě pervitinu používaly zejména léky s obsahem pseudoefedrinu, které se dovážely z Polska. Policisté ale postupně odhalili zdrojové trasy a v loňském roce se nejčastěji pro výrobu zneužívala léčiva pocházející z Turecka. Kvůli zhoršené dostupnosti těchto léků musejí zločinci zvyšovat náklady na výrobu. Aby udrželi zisky, tak podle policie stále častěji v koncové části výroby ředí pervitin látkou MSM.

Většina českého pervitinu putuje do ciziny

Nejvíc varen loni protidrogová centrála odhalila v Ústeckém kraji, kde jich bylo 36. O dvě méně jich bylo v Jihomoravském kraji. Dvě desítky a více varen loni bylo v Praze, Středočeském, Olomouckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji.

V ostatních regionech jich bylo méně než deset. Většina českého pervitinu putuje do ciziny. Nejčastěji do Německa, Rakouska, Francie, Norska či Švédska. Zaznamenány byly i případy pašování do Japonska či Austrálie.

Kokain v Česku nadále patří mezi drogy pro majetnější obyvatele z velkých měst. Jeho kvalita bývá podle výroční zprávy kvůli masivnímu ředění velmi nízká, špatná je také kvalita heroinu prodávaného v ČR. U kokainu policisté zaznamenali podobně jako u marihuany vzestup balkánských kriminálních skupin, které se úspěšně usadily v jihoamerických zemích, kde kokain vzniká.

Kokain z Jižní Ameriky

„Využívají svých znalostí z oblasti námořní přepravy a jsou schopny pašovat do Evropy kokain ve stokilových i tunových zásilkách,“ varovala NPC. Pašeráci kokain po vylodění skladují nejčastěji ve Španělsku, Belgii, Nizozemsku a Chorvatsku. Odtud pak putuje dál do Evropy.